foto: aa.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie zaaprobowała szczepionkę firmy Moderna. Preparat tego koncernu pojawił się jako piąty na liście dopuszczonych do stosowania w nadzwyczajnej sytuacji spowodowanej pandemią Covid-19. 

Eksperci WHO już w styczniu zalecali stosowanie szczepionki Moderny dla wszystkich grup wiekowych powyżej 18. roku życia. Według Organizacji szczepionka Moderny jest skuteczna na poziomie zbliżonym do szczepionki Pfizera czy BioNTech. Skuteczność ta plasuje się na poziomie około 94,1%.

„Naszym celem jest udostępnienie tak szybko jak to jest możliwe szczepionek, leków i systemów diagnostycznych aby sprostać tej nadzwyczajnej sytuacji” – czytamy oświadczeniu Organizacji.

Moderna na piątym miejscu listy szczepionek WHO

Wcześniej WHO zaaprobowała szczepionki Pfizera i BioNTech oraz AstraZeneci produkowanych w Indiach i Korei Południowej. Następnie rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia otrzymał preparat firmy Johnson&Johnson. Teraz jako już 5. firma otrzymała rekomendację Moderna.

Co więcej WHO w najbliższym tygodniu ma też ustosunkować się także to preparatów dwóch chińskich firm Sinopharm i Sinovac. Prawdopodobnie decyzja ma być pozytywna dla koncernów.

WHO chce działać szybko

Taka procedura WHO ma umożliwić krajom przyśpieszenie wprowadzania szczepionek. Mowa tu o krajach, które nie dysponują możliwościami samodzielnej oceny skuteczności danej szczepionki.

Wicedyrektor WHO Mariangela Simao stwierdziła, że rzeczą pierwszorzędną jest zwiększenie liczby dostępnych szczepionek przez wzgląd na problemy z dostawami w poszczególnych państwach.

Między innymi z Indii gdzie szczepionki są głównym źródłem zaopatrzenia dla światowego systemu dystrybucyjnego COVAX. Kraj jednak przechodzi teraz prawdziwy kryzys pandemiczny [CZYTAJ WIĘCEJ]. Stąd też duże ograniczenie eksportu szczepionek do krajów biedniejszych.

źródło: rmf24/PAP

  1. Tłumy przed punktami szczepień na majówkę. W Warszawie i Krakowie kolejka stała już w nocy
  2. Przeszedłeś COVID-19? Możesz zyskać nawet 3 tysiące złotych
  3. Pojawiła się kolejna szczepionka. Zaskakująca skuteczność i kraj pochodzenia
  4. Polski episkopat o szczepionkach AstraZeneca i Johnson&Johnson. Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami

Zobacz również: