COVID-19 ulgi

COVID-19 już za Tobą? Jesteś ozdrowieńcem? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Niestety, ciągle niewiele osób wie o tym, iż może pomóc innym chorym, a przy okazji zyskać pewne bonusy od rządu.

COVID-19 można pokonać dzięki osoczu ozdrowieńców

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, iż walka z pandemią COVID-19 jest trudna. Z tego powodu, rządzący chwytają się niemalże każdego dostępnego sposobu, dzięki któremu do zdrowia może wrócić coraz więcej osób. Niejednokrotnie walka trwa nawet o życie zakażonego.

Kiedy eksperci ogłosili, iż osocze ozdrowieńców jest w stanie pomóc chorym na COVID-19, podjęto kroki, aby zachęcić takie osoby do jego oddawania. Warto podkreślić, iż wg statystyk resortu zdrowia, jeden ozdrowieniec może wspomóc w walce z koronawirusem nawet trzy osoby.

Jak już wspomnieliśmy, rządzący starają się zachęcić obywateli, którzy przeszli już COVID-19 do oddawania osocza. Zatem sprawdźmy na jakie ulgi może liczyć ozdrowieniec oraz jakie wymagania należy spełnić, aby móc z nich skorzystać.

Po pierwsze, osoba, która przekazała swoje osocze dla chorego, może otrzymać np. zniżki na bilety kolejowe, bony na darmowe przejazdy autostradą, dni wolne od pracy, czy pakiety medyczne. Jednak najwięcej można zaoszczędzić przy rozliczaniu PIT-a. Ustawa o publicznej służbie krwi mówi wprost, iż osocze krwi jest darowizną, którą można odliczyć od podatku. Wynika to z faktu, iż zawiera cenne przeciwciała, które ułatwiają pokonanie COVID-19.

Warto jednak zaznaczyć, iż nie każda osoba, która pokonała koronawirusa może zostać dawcą i tym samym skorzystać z ulgi. Najistotniejszym wymogiem wydaje się dobry stan zdrowia potencjalnego dawcy w momencie poboru osocza oraz brak chorób przewlekłych. Oprócz tego, osoby, które chcą pomóc zakażonym muszą mieć co najmniej 18 lat i nie więcej niż 65. Potencjalny dawca musi także ważyć nie mniej niż 50 kg.

Co ważne, łączna wysokość ulgi zależy od ilości oddanego osocza. Ponieważ jedna osoba jest w stanie przekazać maksymalnie około 25 litrów płynu na rok, to uzyskana przez nią ulga może wynieść nawet ponad 3 tysiące złotych. Szczegółowe informacje w temacie oddawania osocza można uzyskać w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: gov.pl, Business Insider
  1. Rolnicy nie będą zadowoleni. Szykują się zmiany w systemie unijnych dopłat
  2. Śląsk: Chciał się zaszczepić mając we krwi 3 promile alkoholu. Skończyło się tragicznie
  3. Strzelanina na stacji paliw: „zatrzymano poszukiwanego mężczyznę”

Zobacz również: