czy trzecia dawka działa

Świat obiegła zaskakująca wiadomość. Otóż pojawiła się nowa szczepionka przeciw COVID-19. Tym co dodatkowo podgrzało atmosferę są doniesienia dotyczące jej skuteczności oraz kraju, który ją opracował.

Szczepionka QazVac rzekomo ma niemalże 100% skuteczność

Z pewnością szczepienia to w tej chwili jeden z najważniejszych tematów na całym świecie. W różnych krajach rozpoczęto, zakrojone na szeroką skalę, akcje szczepień obywateli. Wszyscy liczą, że dzięki szczepieniu życie powróci w końcu do normalności.

Ponieważ zdobycie dużej liczby szczepionek nie jest prostą sprawą, niektóre kraje postanowiły samodzielnie opracować recepturę preparatu przeciwko COVID-19. Do tej pory było wiadomo o 5 krajach produkujących własne szczepionki. Teraz okazuje się, iż do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji oraz Indii, dołączyło kolejne państwo. Co zaskakujące, chodzi o Kazachstan.

Szczepionka z Kazachstanu, nosząca nazwę QazVac, została zatwierdzona przez tamtejszego ministra zdrowia 26 kwietnia br. Co ciekawe, minister Aleksiej Tsoj uczynił to na oczach mediów. Wydarzenie transmitowała na żywo kazachska telewizja i media społecznościowe.

Co wiemy o QazVac? Tak naprawdę niewiele, a te informacje, które przekazali przedstawiciele kazachskiego resortu zdrowia, wymagają weryfikacji. Naukowcy opracowywali recepturę preparatu od maja ubiegłego roku. Chociaż w tej chwili szczepionka jest w trzeciej fazie badań klinicznych, to preparat podawany jest już mieszkańcom Kazachstanu.

Warto podkreślić, iż jak na razie, do mediów nie przedostała się informacja jakiego rodzaju preparatem jest QazVac. Nie wiadomo, czy to szczepionka mRNA jak Pfizer oraz Moderna, czy wektorowa jak AstraZeneka, Johnson & Johnson i Sputnik-V. Kolejną niewiadomą jest to, ile dawek preparatu wystarczy przyjąć, aby uzyskać ochronę przed COVID-19. Natomiast pewnym wydaje się to, iż kazachska szczepionka wymaga temperatury od 2 do 8 st. C. Z kolei w zamrażalniku może leżeć nawet 12 miesięcy.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o niezwykle kontrowersyjnej sprawie tj. o rzekomej skuteczności QazVac. Według Kunsulu Zakarya, dyrektora generalnego Kazachskiego Instytutu Bezpieczeństwa Biologicznego, w pierwszej fazie testów szczepionka miała aż 100% skuteczności. W drugiej fazie badań było to 96%. Jeśli rzeczywiście to prawda, to kazachski preparat będzie najskuteczniejszą, jak dotąd wyprodukowaną szczepionką na świecie.

Źródło: Onet

  1. Prof. Simon mówi o trzeciej dawce szczepionki. Kto powinien ją przyjąć?
  2. Jarosław Gowin zapowiada przełomową decyzję. Obostrzenia pójdą na bok? Wiadomo kiedy
  3. Biedronka oszukiwała w biały dzień? Gigantyczna kara dla Jeronimo Martins

Zobacz również: