Biedronka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie miał litości dla portugalskiego giganta handlu w Polsce. Biedronka otrzymała gigantyczną karę, 60 milionów złotych za wprowadzanie klientów w błąd. Znamy szczegóły tej sprawy.

60 milionów złotych kary dla sieci Biedronka

O tej karze donoszą dziś wszystkie najważniejsze media w Polsce. Wiadomość wypłynęła wprost z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który postępowanie przeciwko Biedronce prowadził od maja 2020 roku. Zakończyło się ono gigantyczną karą, opiewającą na kwotę 60 milionów złotych. UOKiK uznał, że Biedronka wprowadzała klientów w błąd.

Za wprowadzanie konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia warzyw i owoców sprzedawanych w sklepach Biedronka Prezes UOKiK nałożył na Jeronimo Martins Polska ponad 60 mln zł (60 096 307 zł) kary. Decyzja nie jest prawomocna, spółka może się odwołać do sądu.” – przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, cytowany przez portal o2.pl.

Nie wiadomo póki co, czy Biedronka odwoła się od tej decyzji. Zwłaszcza, że skala problemu czyli wprowadzania klientów w błąd była olbrzymia. Odpowiednie służby wykazały, że wyżej opisane sytuacje miały miejsce aż w 27,8% sklepów sieci Jeronimo Martins. „Rzetelna informacja o oferowanych produktach to podstawowy obowiązek przedsiębiorcy i niezbywalne prawo konsumenta.” – przekazał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, komentując karę dla Biedronki.

„Wiele osób kieruje się w swoich wyborach patriotyzmem gospodarczym, bo chcą wspierać polskich producentów. Dla innych ważne są kwestie transportu żywności, który może mieć wpływ na ilość stosowanych pestycydów do jej zabezpieczenia, czy też zagrażający środowisku ślad węglowy pozostawiany w trakcie przewozu.” – komentuje dalej. Dlatego też, UOKiK nie może pozwolić na takie praktyki, na których stosowanie zdecydowała się Biedronka. Z pewnością dotkliwa kara będzie przestrogą dla innych dyskontów.

źródło: o2.pl, PAP

  1. Trzęsienie ziemi w TVP? Niemal pewne, że wielka gwiazda pożegna się z publicznym nadawcą
  2. Dwa duże banki ostrzegają przed nowym oszustwem. Sprawa jest poważna
  3. Niepokojące wieści o koronawirusie. Wykryli to zarówno u ojca, jak i u córki

Zobacz również: