wojna na Ukrainie

Dwie duże instytucje bankowe właśnie poinformowały o tym, iż nasze pieniądze, zgromadzone na koncie bankowym, mogą paść łupem oszustów. Sprawa jest na tyle poważna, że na stronach i mediach społecznościowych mBanku oraz PKO BP pojawiły się stosowne komunikaty.

Rośnie liczba oszustw w sieci

Niestety zagrożenia związane z cyberprzestępczością nasiliły się w ostatnich tygodniach. Co rusz pojawiają się nowe komunikaty, w których banki ostrzegają swoich klientów przed oszustami. Według danych Ministerstwa Finansów, w 2020 roku zgłoszono dwa razy więcej wniosków o interwencje związane z nieautoryzowanymi transakcjami bankowymi niż rok wcześniej. Warto podkreślić, iż przestępcy podszywają się nie tylko pod pracowników banku, ale również za przedstawicieli organów ścigania, ministerstwa czy urzędu skarbowego.

Potwierdzeniem znacznego wzrostu liczby cyberprzestępstw jest to, co wydarzyło się w tym tygodniu. Dwie duże instytucje bankowe – mBank i PKO BP, wydały ostrzeżenia przed oszustwami w sieci. Przestępcy, pod pretekstem zapewnienia środkom finansowym klientów wyższego poziomu bezpieczeństwa, próbują wyłudzić od nich poufne dane do bankowości elektronicznej. Poza tym, namawiają ludzi do instalacji aplikacji, które w rzeczywistości zamiast pomóc, ułatwiają opróżnienie kont bankowych.

Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy?

Pierwszy z banków tj. PKO BP prosi klientów, aby zwracali uwagę: „na wszelkie wiadomości (SMS, Messenger, WhatsApp, itp.) od nieznanych ci osób, podających się za kupujących na portalu sprzedażowym bądź aukcyjnym, w których jesteś proszony o kliknięcie w link i podanie danych”. W ten sprytny sposób cyberoszuści starają się wykraść poufne dane do logowania i autoryzacji lub dane karty płatniczej klienta. „W rzeczywistości oszuści chcą: przejąć Twoje narzędzie autoryzacyjne, zdobyć Twoje dane do logowania do bankowości elektronicznej, zdobyć dane Twojej karty płatniczej. Tak wyłudzone dane można wykorzystać do wykonania nieuprawnionych transakcji z Twojego konta.” – czytamy na stronie PKO BP.

Także mBank ostrzega przed działaniami oszustów, którzy przedstawiają się jako jego przedstawiciele. „Uwaga! Oszuści podają się za pracowników banku i namawiają do instalacji aplikacji! Mówią, że ta aplikacja zwiększy bezpieczeństwo pieniędzy na rachunku. W rzeczywistości klient instaluje aplikację umożliwiającą tzw. „zdalny pulpit” i przejęcie kontroli nad Twoim kontem. Uważaj!” – przeczytamy na Twitterze banku.

Źródło: TVN24 Biznes, PKO BP, mBank

  1. Ostry komentarz byłego pracownika TVP. Jacek Kurski będzie wściekły
  2. Dramatyczne sceny w przedszkolu. Dwie dziewczynki walczą o życie. Okoliczności wyjaśnia prokurator
  3. Nowy trop w sprawie Iwony Wieczorek? To może być prawdziwy przełom w poszukiwaniach zaginionej przed laty

Zobacz również: