ostrzeżenie meteorologiczne
zdjęcie ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteo aż dla 11 polskich województw. Warto się z nimi zapoznać i nie lekceważyć komunikatów synoptyków.

IMGW objęło ostrzeżeniem aż 11 województw

Komunikat wydany przez IMGW pojawił się na oficjalnej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz w mediach społecznościowych. Niewykluczone, że wkrótce do mieszkańców objętych ostrzeżeniem meteorologicznym zostaną rozesłane także alerty RCB. O co konkretnie chodzi?

Jak zwykle o prognozowane fatalne warunki pogodowe. IMGW na terenie aż 11 województw spodziewa się silnych opadów deszczu, połączonych z intensywnymi burzami. Może popadać od 20 do 35 mm, a porywy wiatru mogą sięgać nawet 60 kilometrów na godzinę.

Pierwsze pogorszenie pogody spodziewane jest w niedzielne popołudnie, a wspomniane zjawiska mogą zintensyfikować się wieczorem. Głównie ostrzeżenie meteorologiczne dotyczy wschodnich, centralnych oraz południowych regionów kraju. Wszelkie szczegóły widać na poniższej mapce.

IMGW radzi, żeby w przypadku pogorszenia się pogody nie wychodzić z domu, jeśli nie ma takiej konieczności. Warto zabezpieczyć także mienie ruchome i nieruchome przed porywami wiatru. Z naturą nie ma żartów.

Dodatkowo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał oddzielne ostrzeżenia dla północy kraju. W tym przypadku IMGW ostrzega przed upałami.

Zobacz również: