Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Emeryci mogą zacierać ręce. ZUS poinformował, iż rusza z wypłatą dodatkowych świadczeń. Pieniądze na kontach polskich seniorów mogą pojawić się już za kilka dni. Oto szczegóły.

Emeryci otrzymają dodatkowe środki razem ze standardowym świadczeniem

Właśnie nadszedł czas, na który z niecierpliwością czekało wielu polskich seniorów. ZUS poinformował, iż rozpoczyna wypłatę dodatkowych świadczeń. 14 emeryturę, bo o niej mowa, emeryci otrzymają razem ze swoimi standardowymi emeryturami. Warto podkreślić, iż część świadczeniobiorców dostanie ekstra pieniądze już w przyszłym tygodniu. „Przygotowujemy się do wypłaty czternastek, które trafią do naszych klientów wraz ze świadczeniami listopadowymi. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, osoby, które pierwszego dnia miesiąca otrzymują świadczenia, dostaną przelew na konto pod koniec października” – przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o kwocie 14 emerytury, która jak wiadomo od dawna, nie będzie jednakowa dla wszystkich. Wysokość tego dodatkowego świadczenia będzie uzależniona od wielkości pobieranej co miesiąc emerytury. Przykładowo na „czternastkę” w pełnej kwocie, czyli 1250,88 złotych brutto, mogą liczyć emeryci, których świadczenie nie przekracza 2900 złotych brutto. Takich osób jest w tej chwili blisko 8 milionów.

Co jeśli ktoś ma emeryturę wyższą niż wspomniane 2900 złotych brutto? Otóż w tej sytuacji będzie obowiązywać zasada pomniejszania „złotówka za złotówkę”. Przykładowo emeryci, którzy otrzymują 3000 złotych brutto świadczenia, dostaną 100 złotych mniej niż ci najubożsi seniorzy.

Zresztą taka była idea „czternastki”. Z założenia miała pomagać Polakom, którzy dostają najniższe uposażenia z ZUS. Niestety juz teraz wiadomo, że będzie to pomoc jednorazowa. W przyszłym roku nie będzie już takiego wsparcia.

Na koniec warto podkreślić, iż 14 emerytura będzie podlegać opodatkowaniu i oskładkowaniu. Natomiast z tego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Źródło: money.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zobacz również: