Jarosław Gowin

Niewątpliwie Polacy z ogromną niecierpliwością czekają na luzowanie obostrzeń. Tymczasem Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów podał przybliżoną datę odmrożenia gospodarki, w tym usług.

Jarosław Gowin podał przybliżony termin

Z pewnością, jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, kiedy nastąpi całkowite odmrożenie polskiej gospodarki. W oparciu o aktualne rozporządzenie Rady Ministrów wiemy na pewno, że przynajmniej do 3 maja włącznie taka decyzja nie zostanie podjęta przez rządzących. Jednakże ostatnia wypowiedź ministra rozwoju, pracy i technologii pozwala mieć nadzieję, że stanie się to niebawem.

Jarosław Gowin gościł w miniony poniedziałek w Poznaniu. Właśnie tam padły ważne słowa odnośnie luzowania obostrzeń. „Jestem zwolennikiem tego, żeby teraz, gdy akcja szczepień zdecydowanie już przyspieszyła, żeby w jak najszybszym tempie, oczywiście z zachowaniem rygorów sanitarnych, otwierać kolejne branże.”, „Uważam, że do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona, choć rzecz jasna muszą być utrzymane i rygory sanitarne, i ten pozytywny trend, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań.” – powiedział wicepremier.

Minister o propozycjach wypracowanych z przedsiębiorcami

Warto odnotować, że zdaniem wicepremiera, już od 4 maja mógł by ruszyć proces odmrażania gospodarki. „Wspólnie doszliśmy do wniosku (z Radą Przedsiębiorczości – red.), że 4 maja to powinien być start do takiego szybkiego odmrażania polskiej gospodarki, w tym także do udostępnienia wszystkim chętnym ogródków restauracyjnych, być może też pewnej puli, np. 50 proc. miejsc w hotelach. Ale to są na razie propozycje, które wypracowałem z przedsiębiorcami. Ostateczna decyzja należy do całej rady ministrów.” – oświadczył Jarosław Gowin. Jednocześnie wicepremier zaznaczył, iż konkretne decyzje dotyczące luzowania obostrzeń dla przedsiębiorców zapadną w połowie bieżącego tygodnia.

Minister rozwoju, pracy i technologii zwrócił uwagę na to, że nie tylko pomoc finansowa z budżetu państwa, ale również działania wszystkich Polaków zdecydują o tym, czy niektóre z branży usługowych przetrwają kryzys wywołany pandemią. „To jest taki moment, kiedy wszyscy musimy okazać solidarność z przedsiębiorcami, którzy nie z własnej winy musieli ograniczyć albo wręcz zamknąć swoją działalność gospodarczą. Okazujemy tę solidarność przez kolejne transze pomocowe.” – zauważył Jarosław Gowin. Prawdopodobnie z tego powodu, zdaniem wicepremiera, osoby zaszczepione podwójną dawką preparatu przeciw COVID-19, powinny mieć dostęp „do wszelkiego typu usług”. „Tu nie chodzi tylko ani przede wszystkim o komfort tych osób. Chodzi przede wszystkim o ratowanie polskich hoteli, polskich restauracji.” – dodał polityk.

Źródło: Business Insider

  1. Biedronka oszukiwała w biały dzień? Gigantyczna kara dla Jeronimo Martins
  2. Gigantyczna wpadka Radka Sikorskiego. Internet nie ma dla niego litości (WIDEO)
  3. Trzęsienie ziemi w TVP? Niemal pewne, że wielka gwiazda pożegna się z publicznym nadawcą

Zobacz również: