wybuch w domu

Niebawem czeka nas poważne załamanie pogody. Meteorolodzy z IMGW ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Mało tego, także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło Polaków, rozsyłając do nich smsy z alertem pogodowym. 

Synoptycy IMGW prognozują zmiany w pogodzie

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski nie ma najlepszych wiadomości. Do Polski zbliża się niż Ida, który przyniesie powrót zimy. Warto podkreślić, iż mogą pojawić się burze śnieżne, wiatr do 100 km/h, a na Bałtyku sztorm z trzymetrowymi falami. „Przed nami kolejny niż, nazywa się Ida. Może wystąpić burza śnieżna. Największe prawdopodobieństwo jest na wybrzeżu. Synoptycy z IMGW obliczają, że istnieje 60 procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia burz śnieżnych. Mniejsze prawdopodobieństwo jest już w środkowej części kraju – tu prognozowane jest w okolicach 30 proc.” – wyjaśnił przedstawiciel IMGW.

Grzegorz Walijewski zaznaczył, iż niż Ida sprawi, że do Polski napłynie chłodne arktyczne powietrze. Prognozuje się także opady śniegu, zwłaszcza na północy kraju. Pokrywa śnieżna wyniesie od 5 do 8 cm. Czekla nas zatem iście zimowa pogoda.

Meteorolodzy z IMGW ostrzegają także przed silnym wiatrem. Należy się go spodziewać w południowej części województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, a także w kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubuskim wielkopolskim, łódzkim oraz mazowieckim. Szczególnie trudna sytuacja będzie na północy kraju, gdzie wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h. Właśnie dla tej części Polski wydano ostrzeżenia 2 stopnia.

Jak już wspomnieliśmy, ostrzeżenie meteorologiczne dotyczy również znaczengo spadku temperatury. Przykładowo na Podlasiu synoptycy przewidują wystąpienie silnego mrozu nawet do minus 15 stopni Celsjusza.

Na koniec warto dodać, iż Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do Polaków smsy z alertem przed silnym wiatrem. „Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa! Usuń przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie! Nie zatrzymuj się pod drzewami!” – alarmuje RCB.

Źródło: RMF FM, Twitter

Zobacz również: