Adam Niedzielski obostrzenia i szczepienia

Ministerstwo Zdrowia nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z piątą falą koronawirusa. Odnotowana liczba ponad 30,5 tysiąca nowych dziennych zakażeń koronawirusem wymusiła na resorcie zdrowia zdecydowane działania. Adam Niedzielski poinformował właśnie o nowych obostrzeniach, wobec których stosowne rozporządzenie ma być wydane w najbliższych dniach.

Adam Niedzielski podjął decyzję. Zdecydowanie kroki w walce z piątą falą koronawirusa

„Mamy 30 586 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa. Ten wynik jest większy niż statystyki monitorowane podczas 4 fali na jesieni ubiegłego roku.” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Na reakcję Adama Niedzielskiego, szefa tego resortu, nie trzeba było czekać zbyt długo.

„Z taką dynamiką nie mieliśmy do tej pory do czynienia. (…) Jeżeli trendy by się utrzymały, to w przyszłym tygodniu będziemy mieli już powyżej 50 tys. zakażeń – to sytuacja stwarzająca ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.” – komentowuje Adam Niedzielski. Po chwili przeszedł do przekazania decyzji o nowych obostrzeniach.

Zdecydowaliśmy o obowiązku pracy zdalnej w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy.” – ogłosił Adam Niedzielski na specjalnie zorganizowanej konfrencji prasowej.

„Apeluję do wszystkich pracodawców, żeby praca zdalna stała się w miarę możliwości standardem.” – dodaje szef resortu zdrowia, nie wykluczając jednocześnie, że Ministerstwo Zdrowia i rząd będą musiały podjąć kolejne kroki, kiedy będziemy mieli do czynienia z kolejnym, znaczącym wzrostem zakażeń.

Zaznaczył jednak, że mało prawdopodobne jest, żeby rząd zdecydował się na tzw. twardy lockdown. „Myślę, że w ogóle lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach” – słyszymy od Adama Niedzielskiego.

„W kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynika testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie.” – odpowiada w jakim kierunku mogą pójść kolejne decyzje rządu odnośnie walki z piątą falą koronawirusa.

źródło: media, Ministerstwo Zdrowia, money.pl

Zobacz również: