Donald Tusk ma problem

Lider Platformy Obywatelskiej wyznał wprost, co zamierza zrobić ze sztandarowymi programami PiS po przejęciu władzy przez jego partię. Czy polskie rodziny mają się czego obawiać? Czyżby wypłaty 500 plus były zagrożone, jeśli rządy obejmie opozycja? Oto co konkretnie powiedział Donald Tusk.

Donald Tusk wspomniał o dyscyplinie finansowej

Lider opozycji zabrał ostatnio głos w sprawie tego, jak wyobraża sobie „nowe otwarcie w polityce socjalnej państwa” oraz czy wg niego jest szansa na utrzymanie pogramów socjalnych, które przez minione sześć lat wprowadził PiS.

Zdaniem Donalda Tuska, partia rządząca prowadzi nieodpowiedzialną politykę socjalną. Jednocześnie zaznaczył, iż po dojściu do władzy nie zamierza likwidować programu 500 plus. „To, co jest raz dane przez władzę, to wiadomo, że nikt tego nie będzie zabierał. Natomiast to wymaga o wiele większej dyscypliny finansowej. Jeżeli chce się dawać ludziom, to trzeba zachować najwyższe kompetencje i wysoką dyscyplinę finansową, jeżeli chodzi o inne wydatki – przede wszystkim wydatki na władzę. Jeżeli państwo chce być hojne wobec obywateli, to musi być niezwykle oszczędne w innych rewirach, inaczej mamy inflację i drożyznę” – wyjaśnił były premier.

Nie chcąc być gołosłownym, Donald Tusk podał jako przykład marnotrawienia środków finansowych ogromny, bo około 600% wzrost wydatków na kancelarię premiera Mateusza Morawieckiego.

Lider Platformy Obywatelskiej określił także najważniejsze zadanie dla partii, która przejmie władzę po Prawie i Sprawiedliwości. „To, co wydaje się najważniejszym zadaniem dla rządzących po PiS-e, to jest naprawa państwa” – nie krył Tusk.

Polityk opozycji zabrał także głos w sprawie oczekiwań obywateli wobec rządzących. „Jeśli pytacie, czego będą moim zdaniem Polacy oczekiwali po nowej władzy, to zachowania tego, co już otrzymali, jako transfery socjalne – i na to na pewno nikt się nie zamachnie – ale przede wszystkim takiej zmiany strumienia pieniędzy, które z finasowania państwa jako władzy, zamieni się w finasowania państwa jako zestawu usług – pewnych wysokich standardów, które złoża się na ofertę państwa, która nie polega tylko na prostym transferze finansowym” – zauważył Donald Tusk.

Źródło: Business Insider

Zobacz również: