profesor Andrzej Fal o COVID-19
Polsat News/ Youtube

W ostatnich dniach w Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Jak powszechnie jednak wiadomo, zdiagnozowane przypadki to nie wszystko, bowiem są też osoby, które przeszły czy wciąż przechodzą COVID-19 ze skąpymi objawami czy w ogóle bezobjawowo. Dlatego, wszystkich zastanawia, ile osób tak naprawdę zachorowało już na koronawirusa w Polsce. Odpowiedzi w tym temacie udzielił prof. Andrzej Fal.

Prof. Andrzej Fal mówi, ile realnie zakażeń koronawirusem mamy w tej chwili

Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, prof. Andrzej Fal był „Gościem Wydarzeń” na antenie Polsat News, gdzie dość szczegółowo odniósł się do pandemii w Polsce. Z jego ust padły też konkretne liczby.

„Jeżeli mamy teraz 27 tys. zakażeń, to myślę że 100-110 tys. nowych przypadków to realna liczba.” – przyznał ekspert. To oznacza, że realnych zakażeń może być nawet 5 razy więcej, niż podają to komunikaty Ministerstwa Zdrowia. Ostatnio łączna liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w Polsce przekroczyła 2 miliony. Odnosząc się do sugestii przekazanej przez prof. Andrzeja Fala, można wywnioskować, że już około 8, a nawet 10 milionów Polaków przeszło COVID-19.

Niemniej jednak wciąż ważne są szczepienia. Po to, aby zatrzymać transmisję brytyjskiego wariantu koronawirusa, który przenosi się zdecydowanie łatwiej, niż inne mutacje. Dlatego przeczytaj też apel Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego o szczepieniach i decyzje, które podjął na wyjątkowej, weekendowej konferencji prasowej.

Wracając do profesora Andrzeja Fala, to ten w „Gościu Wydarzeń” odniósł się do tego, co jego zdaniem jest powodem kolejnego skoku zakażeń w Polsce. „To wszystko bardzo proste rzeczy. Przez ostatnie 12 miesięcy przyzwyczailiśmy się, że SARS-COV-2 jest z nami, przestaliśmy szanować go jako przeciwnika i trochę go ignorować. Myślę, że to zemsta wirusa i teraz niestety musimy walczyć z nim lockdownem. Całe szczęście mamy drugie narzędzie – szczepionkę. Bo lockdown jest rzeczą doraźną, rzeczą która pozwoli wyhamować na chwilę. Jedyną metodą, która pozwoli nam przerwać tę passę i nie dopuścić do czwartej zwyżki jest szczepienie.” – przyznał ekspert.

źródło: Polsat News

  1. Odwołano blisko sto operacji. Chorzy na raka ustępują pacjentom z COVID-19
  2. Policja zapowiada zmasowane kontrole. „Dużo zależy od zdyscyplinowania społeczeństwa”. Czego się spodziewać?
  3. Co Polacy sądzą o AstraZeneca? Przeprowadzono badanie, dało zaskakujące wyniki

Zobacz również: