koronawirus
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Od wielu tygodni szczepionka firmy AstraZeneca wywołuje na całym świecie sporo dyskusji. Chodzi o możliwe skutki uboczne oraz zakrzepy, które miały doprowadzić do śmierci co najmniej kilku pacjentów. Dlatego też część krajów zdecydowała się zawiesić stosowanie tego preparatu. Polska pozostaje niewzruszona, a Europejska Agencja Leków wprost oświadczyła, że szczepionka jest bezpieczna, a co najważniejsze skuteczne. Teraz w Polsce przeprowadzono sondaż na temat szczepionki. Dał zaskakujące wyniki.

Polacy wypowiedzieli się na temat szczepionki AstraZeneca

Kilka dni temu Norwegowie opublikowali raport, z którego wynika, że co najmniej u trzech pacjentów, z których jeden zmarł, szczepionka AstraZeneca wywołała silną zakrzepicę. Europejska Agencja Leków twierdzi, że AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna.

Dlatego też Polska nie zdecydowała się na wycofanie tego preparatu. Odmienne zdanie mają jednak w większości Polacy, którzy chcieliby, żebyśmy podążyli chociażby śladem Norwegów, Bułgarów, czy Holendrów, którzy z AstraZeneki zrezygnowali.

„Ponad 52 proc. badanych, którzy słyszeli o potencjalnych skutkach ubocznych podania preparatu firmy AstraZeneca, zrezygnowałaby z przyjęcia tej szczepionki.” – czytamy na łamach portalu Interia, który szczegółowo przyjrzał się badaniu opinii publicznej, przeprowadzonemu przez SW Research dla rp.pl.

Co ciekawe, Polaków zapytano także, czy słyszeli o doniesieniach medialnych na temat powikłań poszczepiennych po AstraZenece. Ponad 78% odpowiedziało, że tak. Blisko 10%, że nie, a pozostała grupa osób wskazała na odpowiedź, że trudno powiedzieć.

„Spośród osób, które słyszały doniesienia bardziej skłonni do rezygnacji ze szczepienia są mężczyźni (54 proc.) niż kobiety (51 proc.), osoby w wieku 25-34 lata (59 proc.), o dochodach netto poniżej 1000 zł (60 proc.)” – przekazuje Małgorzata Bodzon z SW Research.

Kluczowe było pytanie odnośnie tego, czy w związku z doniesieniami medialnymi na temat szczepionki AstraZeneca, respondenci zrezygnowaliby ze szczepień tym preparatem. „52,2 proc. badanych odpowiedziało „tak”, 19,8 proc. respondentów „nie”, zaś 28 proc. nie ma zdania w tej kwestii.” – czytamy.

źródło: Interia, PAP, Rzeczpospolita, mat. prasowe

  1. Policja zapowiada zmasowane kontrole. „Dużo zależy od zdyscyplinowania społeczeństwa”. Czego się spodziewać?
  2. Paweł Kukiz: „Już jestem w PiS. Piętnaście minut temu odebrałem legitymację”
  3. Limit gości na Wielkanoc. O spotkaniu rodzinnym możesz zapomnieć

Zobacz również: