ceny leków

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek cen. Po między innymi gazie, prądzie, paliwie czy artykułach spożywczych, nadszedł czas na leki. Już niedługo ceny leków w aptekach mogą zaskoczyć najśmielsze oczekiwania wszystkich pacjentów. Dziennik Gazeta Prawna spekuluje, że możemy spodziewać się nawet dwucyfrowych podwyżek.

Podwyżki cen leków są nieuniknione? Wiele na to wskazuje

Właśnie pojawiła się kolejna zapowiedź podwyżek cen leków. O ile wcześniej, rok do roku, ceny te rosły o kilka procent, to tym razem, możemy spodziewać się zdecydowanie większego skoku, a co za tym idzie, prawdziwego drenażu portfeli wielu pacjentów.

„W 2021 roku ceny leków pełnopłatnych zdrożały średnio o 7,1 proc. Była to podwyżka zbliżona do tej, która miała miejsce w 2020 roku.” – czytamy na łamach portalu o2.pl, który cytuje publikację „Dziennika Gazety Prawnej”. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o prognozy cen leków na 2022 rok.

„W tym roku ten trend może się jednak zmienić (…) Zmiany cen mogą być dużo bardziej odczuwalne dla konsumentów.” – bije na alarm prezes PEX PharmaSequence dr Jarosław Frąckowiak, cytowany przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Kiedy należy spodziewać się znaczącej podwyżki cen leków?

Wszystko wskazuje na to, że na przełomie kwietnia i maja. „W praktyce może to oznaczać nawet dwucyfrowe podwyżki rok do roku, co oznaczałoby historyczny wynik pod tym względem.” – ostrzega „Dziennik Gazeta Prawna”, że należy przygotować się w tym roku na naprawdę znaczące podwyżki ceny leków. „Dlatego, że dojdzie do kumulacji wielu czynników mających wpływ na cenę produktów na aptecznej półce.” – tłumaczy wskazane źródło.

Niewykluczone jednak, że z podwyżkami cen leków spróbuje „powalczyć” rząd. Być może pacjenci otrzymają tzw. tarczę osłonową lub więcej leków zostanie „wciągniętych” na listę refundowanych. Pozostaje mieć nadzieje, że jednak czarny scenariusz, co do cen leków się nie spełni.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, o2.pl

Zobacz również: