Rosja

Synoptycy IMGW wystosowali ostrzeżenie meteo. Nadchodzi niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzi pogoda. Oto szczegółowe informacje w tej sprawie.

IMGW alarmuje. Alerty RCB trafiły do Polaków

Niestety warunki atmosferyczne w najbliższych godzinach ulegną pogorszeniu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje, iż w 14 województwach naszego kraju będzie wiał silny wiatr. W porywach może osiągnąć nawet do 90 kilometrów na godzinę. Oprócz tego możliwe są burze. Dodajmy, iż mocny wiatr może sprzyjać powstawaniu zawiei i zamieci śnieżnych.

W związku z powyższym, meteorolodzy z IMGW wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla części województwa pomorskiego. Ponadto, silny wiatr będzie dawał się we znaki w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim i mazowieckim (z wyłączeniem północno-wschodnich powiatów), łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, lubelskim (poza północnymi powiatami).

alert RCB

Do Polski zbliża się układ niskiego ciśnienia

Warto zaznaczyć, iż mocny wiatr wiąże się bezpośrednio z niżem „Marie”. „Zbliża się do nas układ niskiego ciśnienia. Głębokość tego niżu spowoduje, że będziemy mieli silne porywy wiatru. Dodatkowo będziemy mieli opady śniegu, które będą przechodziły w opady deszczu, deszczu ze śniegiem. W górach pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne. Te silne porywy wiatru najbardziej dokuczliwe będą dzisiejszej nocy i nad ranem. Spodziewamy się porywów wiatru ok. 70-80 km/h w Polsce zachodniej, centralnej, południowej i nawet do 90 km/h w strefie nadmorskiej. Już są wystawione ostrzeżenia pierwszego stopnia na tereny nadmorskie i stopniowo będą wystawiane ostrzeżenia na pozostałe obszary kraju” – poinformowała Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dodajmy, iż mocno wiać będzie także w sobotę i niedzielę. „Drugi epizod z bardzo silnym wiatrem wystąpi w sobotę, z soboty na niedzielę i także w niedzielę. To będzie drugi układ niskiego ciśnienia, dużo głębszy, z dużo silniejszym wiatrem. W centrum kraju porywy wiatru mogą osiągać ok. 100 km/h, w strefie nadmorskiej 110-120 km/h, w rejonach górskich też ok. 100 km/h. To bardzo dużo. Należy się spodziewać, oprócz zawiei i zamieci, niebezpieczeństwa w postaci zerwanych linii energetycznych czy połamanych drzew. Ten silny wiatr w centrum kraju i na północy może narobić dużo szkód” – zwróciła uwagę Łapińska.

Źródło: Wp.pl, TVN24.pl, Twitter

Zobacz również: