Lidl i Biedronka
Lidl i Biedronka

Kolejny ważny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tym razem dotyczy dwóch bardzo popularnych produktów, dostępnych na półkach sieci Biedronka oraz Lidl. Decyzja jest nieodwołalna i część partii znika ze sklepów. Warto zapoznać się z komunikatem!

Salmonella w produktach sieci Biedronka i Lidl. GIS wycofuje je z obrotu

Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu po jednej partii mięsa zarówno z marketów sieci Biedronka, jak i Lidl. Decyzja ma związek z wykryciem bakterii Salmonella.

Sznycel z fileta z piersi kurczaka 300G – Biedronka

„W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella Enteritidis w 2 z 5 próbek produktu sznycel z fileta z kurczaka.” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. GIS zamieszcza też zdjęcie oraz szczegółowe informacje dotyczące wycofanej partii produktu z Biedronki.

 • Nazwa produktu: Sznycel z fileta z piersi kurczaka 300G
 • Numer partii: 2272003053
 • Termin przydatności do spożycia: 07.03.2021
 • Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno
 • Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn
fot. GIS

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca aby nie spożywać przedstawionej powyżej partii produktu a tym bardziej bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek objawów czy podejrzeń zatrucia pokarmowego po spożyciu ww. produktu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Mięso mielone z fileta kurczaka 400G – Lidl

GIS wydał także komunikat dotyczący sieci Lidl i produktu „Mięso mielone z fileta kurczaka 400G”. Wykryto w nim bakterię Salmonella z grupy O:9.

„Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Poniżej znajdują się szczegóły oraz numer wycofanej partii.

 • Nazwa produktu: Mięso mielone z fileta kurczaka 400G
 • Numer partii: 2261003858
 • Termin przydatności do spożycia: 04.03.2021
 • Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno
 • Wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48 Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne

Jak widać oba produkty, zarówno w sieci Biedronka, jak i Lidl pochodzą od tego samego producenta. Dlatego też „Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przeprowadził urzędową kontrolę zakładu Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno”.

Czym jest Salmonelloza?

Chorobę tę może wywołać spożycie zarażonych bakteriami Salmonella produktów, jeśli zjemy je bez obróbki termicznej lub po zbyt krótkiej obróbce.

„Zwykle charakteryzuje się ostrym początkiem, któremu towarzyszy gorączka, ból brzucha, biegunka, nudności i czasami wymioty. (…) Początek objawów choroby występuje 6 – 72 godzin (zwykle 12-36 godzin) po zakażeniu się Salmonellą, a choroba trwa 2 – 7 dni.” – czytamy w portalu Medonet.

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, Medonet

 1. Epidemiolog nie ma wątpliwości. Wskazuje na 2022 rok, nie są to dobre informacje
 2. Wybuch w karetce pogotowia. Zginęło 6 osób, w tym ciężarna kobieta
 3. Popularne leki w trybie pilnym wycofane z aptek. Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności

Zobacz również: