Straż Graniczna
Straż Graniczna, Twitter

Skandaliczne i jednocześnie groźne incydenty miały miejsce przy granicy z Białorusią. Otóż patrole polskiej Straży Granicznej zostały niespodziewanie zaatakowane.

Straż Graniczna została obrzucona kamieniami

Zacznijmy od tego, iż ataki na patrole polskiej Straży Granicznej miały miejsce w miniony czwartek (26 stycznia) przy polsko-białoruskiej granicy. Właśnie wówczas mundurowi z Polski zostali obrzuceni kamieniami. Co ciekawe, stało się to podczas rutynowych działań przy granicy z Białorusią.

Warto wspomnieć, że głos w sprawie incydentów zabrała Straż Graniczna. W mediach społecznościowych pojawił się stosowny wpis. „Ataki na patrole na odcinku Posterunku Straży Granicznej Czeremcha Wczoraj patroleSG zostały obrzucone kamieniami, wybito tylną szybę w samochodzie służbowym SG. W tym czasie zatrzymano grupę 15 nielegalnych imigrantów (ob. Turcji,Syrii i Afganistanu). Dwóch zatrzymanych ob.Turcji to przewodnicy” – napisali przedstawiciele polskich służb.

„Zadaniem zatrzymanych obywateli Turcji było przeprowadzenie nielegalnych imigrantów przez zieloną granicę z Białorusi do Unii Europejskiej, przekazanie ich kurierom i powrót na stronę Białoruską” – dodano.

Poza tym do wpisu dodano nagranie, które ukazuje, jak wyglądały czwartkowe ataki na patrole Straży Granicznej.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1618937604883488769

To kolejny tego typu atak

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsze incydenty tego typu. Na granicy z Białorusią regularnie mają miejsce ataki. Przedstawiciele Straży Granicznej systematycznie informują o zatrzymaniach imigrantów, którzy starają się nielegalnie przedostać do Polski, a tym samym na terytorium Unii Europejskiej.

Bardzo podobna sytuacja miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Wówczas „agresywne grupy cudzoziemców zaatakowały polskie patrole w miejscowości Czeremcha (woj. podlaskie)”. Straż Graniczna poinformowała wtedy, iż imigranci dokonali ataku na posterunek pograniczników. Wybito szyby w budynku, a jeden z żołnierzy Wojska Polskiego został tarfiony kamieniem w głowę.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1501476021744328704

Kryzys na granicy z białoruskim reżimem

Przy okazji należy wpsomnieć, iż kryzys na granicy z Białorusią eskalował w listopadzie 2021 roku. Właśnie wtedy do terytorium Polski zbliżył się tłum migrantów, celowo sprowadzonych przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Migrantom polecono forsowanie polskiej granicy. W ten sposób Mińsk chciał wywrzeć presję na Polskę, a tym samym na Unię Europejską. Na szczęście plan Aleksandra Łukaszenki nie powiódł się. Niestety mimo tego nadal na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do prób nielegalnego wtargnięcia do naszego kraju.

źródło: Polsat News

Zobacz również: