Straż Graniczna
Straż Graniczna, Twitter

Skandaliczne i jednocześnie groźne incydenty miały miejsce przy granicy z Białorusią. Otóż patrole polskiej Straży Granicznej zostały niespodziewanie zaatakowane.

Straż Graniczna została obrzucona kamieniami

Zacznijmy od tego, iż ataki na patrole polskiej Straży Granicznej miały miejsce w miniony czwartek (26 stycznia) przy polsko-białoruskiej granicy. Właśnie wówczas mundurowi z Polski zostali obrzuceni kamieniami. Co ciekawe, stało się to podczas rutynowych działań przy granicy z Białorusią.

Warto wspomnieć, że głos w sprawie incydentów zabrała Straż Graniczna. W mediach społecznościowych pojawił się stosowny wpis. „Ataki na patrole na odcinku Posterunku Straży Granicznej Czeremcha Wczoraj patroleSG zostały obrzucone kamieniami, wybito tylną szybę w samochodzie służbowym SG. W tym czasie zatrzymano grupę 15 nielegalnych imigrantów (ob. Turcji,Syrii i Afganistanu). Dwóch zatrzymanych ob.Turcji to przewodnicy” – napisali przedstawiciele polskich służb.

„Zadaniem zatrzymanych obywateli Turcji było przeprowadzenie nielegalnych imigrantów przez zieloną granicę z Białorusi do Unii Europejskiej, przekazanie ich kurierom i powrót na stronę Białoruską” – dodano.

Poza tym do wpisu dodano nagranie, które ukazuje, jak wyglądały czwartkowe ataki na patrole Straży Granicznej.

To kolejny tego typu atak

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsze incydenty tego typu. Na granicy z Białorusią regularnie mają miejsce ataki. Przedstawiciele Straży Granicznej systematycznie informują o zatrzymaniach imigrantów, którzy starają się nielegalnie przedostać do Polski, a tym samym na terytorium Unii Europejskiej.

Bardzo podobna sytuacja miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Wówczas „agresywne grupy cudzoziemców zaatakowały polskie patrole w miejscowości Czeremcha (woj. podlaskie)”. Straż Graniczna poinformowała wtedy, iż imigranci dokonali ataku na posterunek pograniczników. Wybito szyby w budynku, a jeden z żołnierzy Wojska Polskiego został tarfiony kamieniem w głowę.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1501476021744328704

Kryzys na granicy z białoruskim reżimem

Przy okazji należy wpsomnieć, iż kryzys na granicy z Białorusią eskalował w listopadzie 2021 roku. Właśnie wtedy do terytorium Polski zbliżył się tłum migrantów, celowo sprowadzonych przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Migrantom polecono forsowanie polskiej granicy. W ten sposób Mińsk chciał wywrzeć presję na Polskę, a tym samym na Unię Europejską. Na szczęście plan Aleksandra Łukaszenki nie powiódł się. Niestety mimo tego nadal na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do prób nielegalnego wtargnięcia do naszego kraju.

źródło: Polsat News

Zobacz również: