GIF wycofuje popularny lek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat. GIF poinformował w nim o wycofaniu z obrotu popularnego leku przeciw objawom grypy i przeziębienia. Oto o jaki lek chodzi i jaki jest powód jego usunięcia ze sprzedaży.

GIF zdecydował o natychmiastowym wycofaniu produktu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu popularnego leku. Chodzi o znany medykament, który stosuje się w zwalczaniu objawów grypy i przeziębienia.

Dokładnie rzecz biorąc GIF ostrzega przed jedną z partii rozpuszczalnego w wodzie Febrisanu. Warto podkreślić, iż powodem podjęcia tak drastycznej decyzji jest wykrycie w jednej z partii produktu zbyt dużych ilości paracetamolu i kwasu askorbowego. Składniki te zdecydowanie przekraczały dopuszczalne normy związane z zarejestrowanym produktem leczniczym.

Jak już wspomnieliśmy, komunikat GIF odnosił się do jednej z partii medykamentu. Poniżej prezentujemy szczegółowe dane produktu, który został wycofany z obrotu:

Nazwa produktu leczniczego: Febrisan (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g proszek musujący
Wielkość opakowania: 12 saszetek
Numer serii: 100401
Data ważności: 04.2023
Podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S

GIF rekomenduje, aby dla własnego bezpieczeństwa konsumenci zaprzestali stosowania powyższego leku i oddali go do utylizacji.

Jednocześnie warto podkreślić, iż o obecności na rynku wadliwej partii produktu poinformował GIF sam producent preparatu. „Przesłane przez wytwórcę produktu leczniczego wyniki postępowania wyjaśniającego wskazują, że przedmiotowa seria jest jednocześnie serią walidacyjną a przekazane do badań stabilności opakowania były obarczone ww. wadą. Skierowanie do badań stabilności 3,6 kilograma końcówki serii nie daje pewności, że pozostałe części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych” – głosi oświadczenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

źródło: portal.abczdrowie.pl

Zobacz również: