atak

Niepokojące wieści napłynęły tego poranka z Górnego Śląska. Runął trzypiętrowy budynek mieszkalny w Katowicach. W tej chwili trwa akcja ratownicza. Służby z poświęceniem przeszukują gruzy zniszczonej kamienicy.

Co najmniej pięć osób poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu

Mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka śląskiej straży pożarnej przekazała, iż dziś tj. 27 stycznia, około godziny 8:30 rano nastąpił wybuch gazu w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza 14 w Katowicach.

„W trzypiętrowym budynku mieszkalnym w katowickiej dzielnicy Szopienice doszło w piątek rano do wybuchu gazu. W wyniku eksplozji zawalił się dom. Trwa akcja ratownicza z udziałem kilkunastu jednostek straży pożarnej. Pomoc udzielono co najmniej pięciu osobom, które wydobyto spod gruzów” – poinformowała straż pożarna. Warto dodać, że wśród poszkodowanych osób jest dwoje dzieci.

Państwowej Straży Pożarnej podał, że w budynku mogło przebywać więcej osób. Z tego powodu w tej chwili trwa akcja ratunkowa. „Budynek uległ zawaleniu. Na miejscu jest obecnie 20 zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju” – podkreśliła rzeczniczka śląskiej straży.

Dokładnie rzecz biorąc chodzi m.in. o specjalnie wyszkolone psy do poszukiwania osób pod gruzami. „Tragedia, wybuch w Katowicach. Służby na miejscu. Strażacy z ogromnym poświeceniem poszukują ludzi w gruzowisku” – dodał natomiast Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP.

Rzecznik PSP Karol Kierzkowski podał, iż poszkodowanych w wybuchu zostało pięć osób. „Osoby są w stanie stabilnych. Wśród nich jest dwójka dzieci. To 3- i 4-latka. Zostały już przewiezione bezpośrednio do szpitala do Górnośląskiego Centrum Pediatrii w Katowicach. Reszta poszkodowanych została przetransportowana do Siemianowic Śląskich i innych szpitali” – powiedział Łukasz Pach, Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Co ciekawe, Rada Dzielnicy nr 15 Szopienice-Burowiec zasugerowała na Facebooku, iż do wybuchu mogło dojść w budynku probostwa Parafii Ewangelicko – augsburskiej. W okolicznych budynkach podmuch po eksplozji wybił szyby. Mowa m.in. o szkole podstawowej numer 55. Na szczęście palcówka była pusta ze względu na trwające ferie.


Poniżej zamieszczamy zdjęcia i nagrania z miejsca wybuchu. Niewątpliwie to porażający materiał.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: