Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Przykre informacje docierają z Tatr. Nie żyją dwie osoby, a trzecia uratowała się w ostatniej chwili. Wybierając się w góry pamiętajmy o trudnych warunkach atmosferycznych – sporej pokrywie śnieżnej, diabelskim mrozie oraz zagrożeniu lawinowym.

Dramat w Tatrach. Nie żyją dwie osoby

Lawina kolejny raz zebrała śmiertelne żniwo. Nie żyją dwie osoby, a trzecia jakimś cudem zdołała wydostać się spod śniegu i powiadomić ratowników górskich. Wszystko opisał portal Onet.

„Nie żyje dwóch polskich skialpinistów porwanych przez śnieżną lawinę. (…) Trzeci porwany zdołał sam wydostać się spod zwałów śniegu” – czytamy we wskazanym wyżej portalu.

Lawina zeszła w sobotę z okolic Kopy Kondrackiej na słowacką stronę. Na miejsce tragedii na skuterach śnieżnych, a później ze względu na trudny dostęp, także na nartach udali się słowaccy ratownicy z Horskiej Zachrannej Służby. To odpowiednik polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Ratownicy korzystając z profesjonalnego sprzętu przeszukali hałdy śniegu. Niestety, ale na pomoc było zdecydowanie za późno. Ujawniono ciała dwóch polskich turystów. Wiadomo także, co z trzecią osobą.

„Poszukiwany mężczyzna przeszedł przez grań Tatr na stronę polską i znajduje się w schronisku na Hali Kondratowej. Mężczyzna nie miał obrażeń, poza lekkim wychłodzeniem.  (…) Mężczyzna sam zdołał odkopać się spod śniegu i następnie próbował znaleźć swoich towarzyszy przeszukując lawinę za pomocą detektora, ale bezskutecznie.” – czytamy w Onecie, którego publikacja opiera się na informacjach pozyskanych od Horskiej Zachrannej Służby.

To, jak przebiegała akcja ratunkowa i jak wyglądają warunki w Tatrach możecie przeczytać i zobaczyć w poniższym poście.

Przypominamy więc o zachowaniu ostrożności w górach. Nawet, kiedy warunki nie dają po sobie oznaki, że może być groźnie. Zimą przy takim śniegu i mrozie, góry potrafią być zdradliwe. Początkujący turyści powinni dać sobie spokój ze zdobywaniem szczytów.

źródło: Onet, Hzs.sk

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kaczyński będzie zmuszony oddać władzę? Ta informacja spadła jak grom z jasnego nieba
  2. Ogromne kłopoty gwiazdy „Sanatorium miłości” z powodu udziału w programie. Mogło skończyć się tragicznie
  3. Nie żyje młoda polska aktorka. Grała między innymi w „M jak miłość” czy „Klanie”

Zobacz również: