Jarosław Gowin
Jarosław Gowin, fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Na przykładzie Jarosława Gowina można rzec, że kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Właśnie szeregi Porozumienia w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej skurczyły się o kolejnych trzech posłów. Tak zdecydowały władze partii. Jednak tym samym, Jarosław Gowin ma coraz mniej argumentów w ewentualnym stawianiu weta co do pomysłów Prawa i Sprawiedliwości. Zwłaszcza, że wróbelki ćwierkają, że już wkrótce banici z Porozumienia zasilą szeregi właśnie… PiS-u.

Jarosław Gowin traci trzy „szable” w Sejmie

Porozumienie podjęło w ostatnich godzinach dwie kluczowe decyzje. Pierwsza z nich brzmi następująco: nie poprzemy projektu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie podatku od reklam, w takim kształcie, jaki został zaproponowany. Pisaliśmy o tym w naszym porannym tekście. Druga – wydaje się, że jeszcze bardziej spektakularna, to wyrzucenie ze swoich struktur aż trzech obecnych Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej!

I tak oto z partią dowodzoną przez Jarosława Gowina pożegnali się: Michał Cieślak, Włodzimierz Tomaszewski oraz Jacek Żalek. Pierwszy z nich to minister-członek Rady Ministrów w gabinecie Mateusza Morawieckiego, drugi jest „zwykłym” posłem, a trzeci – znany z programów telewizyjnych, Jacek Żalek to sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej. Wszyscy trzej są już poza Porozumieniem. Ich los podzieliło także pięciu innych członków tejże partii: wiceszef MAP Zbigniew Gryglas, Karol Rabenda, Magdalena Błeńska, Paweł Skotarek oraz Andrzej Walkowiak.

W tle oczywiście spór na linii Jarosław Gowin – Adam Bielan o przywództwo w Porozumieniu. „W sobotę zebrał się sąd koleżeński Porozumienia, który zajmował się piątkowymi wnioskami prezydium zarządu partii, które opowiedziało się za wyrzuceniem 8 polityków w związku z wielokrotnym łamaniem statutu.” – przekazała cytowana przez portal Interia.pl, rzeczniczka Porozumienia Jarosława Gowina, Magdalena Sroka.

Kurcząca się ekipa Porozumienia wodą na młyn Prawa i Sprawiedliwości?

Tym samym grono posłów Porozumienia skurczyło się do 13 osób. Przypomnijmy, że tuż po wyborach parlamentarnych Jarosław Gowin łącznie ze sobą miał do dyspozycji 18 posłów. Jak widać, Porozumienie w Sejmie IX kadencji nieubłagalnie topnieje.

Wbrew pozorom jest to dobra wiadomość dla Prawa i Sprawiedliwości. Być może Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki wreszcie będą mogli powstrzymać, ich zdaniem, zbyt stanowcze zapędy Gowina do blokowania pomysłów Zjednoczonej Prawicy. Wróbelki już ćwierkają, że prawdopodobnie 3 posłów zasili szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Taką samą drogą poszła we wrześniu ubiegłego roku Jadwiga Emilewicz.

źródło: Interia, inf. własna, mat. prasowe

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 14 osób planowało zamachy terrorystyczne. Policja ujęła ich dosłownie w ostatniej chwili
  2. Nie żyje młoda polska aktorka. Grała między innymi w „M jak miłość” czy „Klanie”
  3. -63 stopni Celsjusza w Polsce? To nie żart. Meteorolodzy ostrzegają przed zabójczym mrozem

Zobacz również: