zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Zima daje nam wszystkim w kość. W ostatnich dniach temperatura spadła znacznie poniżej zera. W wielu miejscach w Polsce pada także intensywnie śnieg. Meteorolodzy już zapowiadają, że iście zimowa aura pozostanie z nami jeszcze co najmniej przez tydzień. Dodatkowo dziś w mediach pojawiły się informacje o -63 stopniach w polskich górach. Czy to żart? Niezupełnie.

Meteorolodzy ostrzegają: uważajcie na niskie temperatury

Ta informacja powinna zainteresować tych wszystkich, którzy wybierają się w Tatry. Warto rozważyć sensowność takiego wyjazdu, a jeśli się zdecydujemy, to zadbać o naprawdę ciepłe ubrania.

„Na tatrzańskich szczytach panują tęgie mrozy, a odczuwalna temperatura jest nawet bardziej dotkliwa. Służby meteorologiczne donoszą, że może ona być na poziomie nawet -63 stopni Celsjusza.” – czytamy w portalu Interia.

Temperaturze panującej w Tatrach jeszcze bliżej przyjrzał się serwis tatromaniak.pl. Wczesnym rankiem na Łomnicy termometry wskazywały blisko -28 stopni, niewiele cieplej było na Kasprowym Wierchu, a mianowicie -24,8. Odczuwalną temperaturę oszacowani za to słowaccy meteorolodzy. Na Łomnicy można było odczuć nawet -63 stopnie Celsjusza, a na Kasprowym Wierchu -54. Taka temperatura nie tylko może być, ale z pewnością jest groźna dla organizmu człowieka. Niewiele lepsze warunki panują nad Morskim Okiem (-20) czy w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie również termometry rano wskazywały dwadzieścia kresek poniżej zera.

Jak donoszą meteorolodzy, na odczuwalność temperatury wpływ ma wiele czynników. Głównymi są jednak wiatr i wilgotność powietrza. W Tatrach, a konkretnie w ich górnych partiach wieje nawet z porywami do 100 kilometrów na godzinę, a wilgotność powietrza jest bliska 80%. Stąd też aż tak spora różnica pomiędzy wskazaniami termometrów, a odczuwalnymi temperaturami.

źródło: Interia, Tatromaniak, inf. własna

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kompromitacja Hołowni. Zapowiedział konferencję prasową, a później zrobił to…
  2. Fakty TVN uderzają w TVP. Czterominutowe nagranie robi furorę w sieci
  3. Poważnie chory Donald Trump „schowany” przed opinią publiczną. „Skrajnie obniżony poziom tlenu we krwi i problem z płucami”

Zobacz również: