zmiany w rządzie Kaczyński

Wygląda na to, że mylili się wszyscy Ci, którzy spekulowali rychły koniec rządu Zjednoczonej Prawicy. Prawo i Sprawiedliwość po najnowszym sondażu wyborczym może świętować. Okazuje się, że Jarosław Kaczyński i spółka z nawiązką odrabiają straty. Nie odważymy się powiedzieć, że przy Nowogrodzkiej wystrzeliły korki od szampanów, ale na ustach polityków PiS pierwszy raz od długiego czasu widać szczery uśmiech.

Prawo i Sprawiedliwość rośnie w siłę

Strajk kobiet, zdenerwowani rolnicy i rosnąca w siłę pandemia koronawirusa – to wszystko powodowało, że przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości snuli różne teorie. Te odważniejsze mówiły o rozpadzie Zjednoczonej Prawicy, a mniej odważne o ostatniej kadencji rządu PiS. Wskazywały to także sondaże, w których partia pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego gwałtownie pikowała w dół. Teraz jednak sytuacja się odwróciła, a Kaczyński może zacząć się uśmiechać.

Prawo i Sprawiedliwość zaskakująco szybko odrabia w sondażach i zyskuje kolejny raz przychylność Polaków. Wpływ na to może mieć konflikt na opozycji, gdzie ostatnio chociażby Robert Biedroń zaatakował Rafała Trzaskowskiego, czy Marta Lempart, która obraża kolejnych polityków. Rosnące poparcie dla PiS może też mieć związek z pandemią koronawirusa, która po raz pierwszy od wielu dni wydaje się być pod kontrolą Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego.

W ostatnim sondażu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie Wirtualnej Polski, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 33% poparcia. To wzrost o 4% w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Zdecydowanie mniej, bo niewiele ponad 24% ankietowanych chce głosować na Koalicję Obywatelską, a podium zamyka Partia Szymona Hołowni z poparciem nieznacznie przekraczającym 13%. Do Sejmu RP dostałaby się także Lewica (8,4%) oraz PSL (5%). Niespodziewanie poza parlament wypadłaby Konfederacja z poparciem rzędu 2,3%. Wynik Konfederacji i Prawa i Sprawiedliwości to największe zaskoczenie tego sondażu.

  1. Sceny grozy w Biedronce. Klienci łapali się za głowy zanim dotarło do nich, co się stało
  2. Gowin ujawnia nieznane fakty z przeszłości kard. Dziwisza. Wielu będzie w szoku
  3. Wirusolog prof. Gut odkrywa prawdę o szczepionce. Nie jest tak kolorowo jak myśleliśmy?

 

Zobacz również: