PO aborcja zespół downa
zdj. poglądowe

Dzieje się w polskiej polityce. Trwa światopoglądowy spór odnośnie aborcji. Jedni chcą zaostrzyć prawo do aborcji, inni je zliberalizować, a jeszcze trzecia grupa chciałaby utrzymania obecnego kompromisu aborcyjnego. Można rzec, ile ludzi, tyle głosów. Swój projekt ustawy przedstawił też Andrzej Duda. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej chce chronić szczególnie nienarodzone dzieci z zespołem Downa. Wygląda jednak na to, że Platforma Obywatelska, a przynajmniej większość posłów tego ugrupowania odrzuci prezydencki projekt ustawy. Świadczą o tym wypowiedzi kluczowych polityków PO.

PO zagłosuje przeciwko projektowi Andrzeja Dudy?

„Maski opadły? Nieoficjalnie: Platforma za zabijaniem nienarodzonych dzieci z zespołem Downa. Będą głosować przeciw prezydenckiej ustawie” – czytamy na portalu stefczyk.info, który powołuje się na doniesienia Polskiej Agencji Prasowej.

Andrzej Duda przedstawił swój projekt ustawy aborcyjnej. Zdaniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować. Jego intencją jest ochrona m.in. nienarodzonych dzieci z zespołem Downa. 

„Nie ma mowy o poparciu prezydenckiego projektu ws. zmian w prawie aborcyjnym. Przeciwko są nawet posłowie PO o konserwatywnych poglądach” – czytamy na portalu stefczyk.info.

Swojego rozczarowania projektem Andrzeja Dudy nie kryje też Sławomir Nitras z PO. Zdaniem kontrowersyjnego polityka, projekt Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie jest kompletnie zgodny z tym, czego oczekują protestujący na ulicach.

„Potrzebna jest recepta przeciwna. PiS zerwał kompromis aborcyjny, więc musi być jakaś forma liberalizacji” – przyznał Sławomir Nitras.

Andrzej Duda chce kompromisu aborcyjnego, w którym prawo do aborcji będzie możliwe, wówczas, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”.

Jak widać, taki wariant nie zadowala polityków PO. Wszystko na to wskazuje, że w rytm głosów słyszanych na ulicy, politycy Platformy Obywatelskiej chcą większej liberalizacji kompromisu aborcyjnego. Z pewnością temat ten będzie wywoływał jeszcze wiele emocji.

źródło: stefczyk.info, PAP

  1. PiS sypie się jak domek z kart. Rząd lada moment straci większość, to już pewne kto opuści Zjednoczoną Prawicę
  2. Donald Tusk sam się o to prosił. Ostre starcie z dziennikarzem TVP Info
  3. Nie żyje mężczyzna, który próbował uciec ze szpitala. Dramat na oczach innych pacjentów

Zobacz również: