W ten spór pośrednio zaangażowane są również Polskie Siły Zbrojne. Od prawie 20 lat polscy żołnierze wraz z amerykańskimi przebywają na terytorium Iraku...
Żródło: grafika własna

Aktualnie cały świat bacznie przygląda się sytuacji na bliskim wschodzie. To właśnie tam na terytorium Iraku oraz Iranu mają miejsce pierwsze starcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. W ten spór pośrednio zaangażowane są również Polskie Siły Zbrojne. Od prawie 20 lat polscy żołnierze wraz z amerykańskimi przebywają na terytorium Iraku, gdzie kilka lat temu USA wraz z państwami członkowskimi NATO przeprowadziło działania wojskowe. Dziś z kolei całą Polskę obiegła informacja o olbrzymiej mobilizacji rezerwistów. Czym jest ona spowodowana i na jakich zasadach ma przebiegać?

Olbrzymia liczba wezwań rezerwistów. O co chodzi?

Polecamy takżeSkandal u Wojewódzkiego! Przyjął symbol mordu Polaków

Nowy rok ma być rokiem, w którym polskie wojsko skupi się przede wszystkim na szkoleniu rezerwistów. Tak wynika z zapowiedzi gen. Rajmunda T. Andrzejczaka, który stwierdził, że rok 2020 stanie się „Rokiem Szkolenia Rezerw Osobowych”. Z informacji uzyskanych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego przez portal „Rzeczpospolita” wynika, że szkolenia rezerwistów mają być zdecydowanie bardziej intensywne niż dotychczas.

Polecamy również: PILNE! To nie koniec. USA zaatakuje z Polską kolejny kraj?

Nowe zasady mają dotyczyć również tak zwanego: „trybu natychmiastowego stawiennictwa”. Polega on przede wszystkim na wstawieniu się żołnierza rezerwy w czasie do czterech godzin w jednostce. Na tym jednak zmiany się nie kończą. Do tej pory pracodawcy dostawali rekompensatę pieniężną za zatrudnienie pracownika na zastępstwo tylko w sytuacji, gdy wzywany pracownik pełnił służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz Wojskach Obrony Terytorialnej. Teraz nowe przepisy w tym gronie uwzględniają każdego innego żołnierza rezerwy.

Polecamy również: Wpadka Kurdej-Szatan w sylwestra. Widzowie bezlitośni!

Polskie Siły Zbrojne: Tysiące Polaków z wezwaniami do wojska

Nie ulega wątpliwości, że nowe zasady wdrażane przez Sztab Generalny Wojska Polskiego będą skutkować jedną z największych mobilizacji rezerwistów w historii III RP. Warto w tym miejscu dodać, że dokładną ilość osób, które mogą zostać powołane do czynnej służby wojskowej, określa każdego roku rozporządzenie przygotowane przez MON. Jest ono następnie rozważane przez Radę Ministrów. Według nieoficjalnych informacji — w 2020 roku może zostać wezwanych około 80 tysięcy rezerwistów.

Źródło: Rzeczpospolita

POLECAMY RÓWNIEŻ: 

Benedykt XVI przemówił! Zdradził swoje ostatnie marzenie

Zaskakujące słowa Jurka Owsiaka. Milony Polaków w szoku

PILNE! Andrzej Duda podjął decyzję. USA będzie mocno zaskoczone

Zobacz również: