Iran i USA od końca zeszłego tygodnia toczą ze sobą prawdziwy bój dyplomatyczny. Powodem sytuacji jest zamordowanie przez wojsko Stanów Zjednoczonych...
Andrzej Duda/ screen YouTube

Iran i USA od końca zeszłego tygodnia toczą ze sobą prawdziwy bój dyplomatyczny. Powodem całej sytuacji jest zamordowanie przez wojsko Stanów Zjednoczonych irańskiego generała Ghasem Solejmaniego. Rozkaz w tej sprawie wydał sam prezydent USA — Donald Trump. Według niego miał to być sygnał dla Iranu, który w ostatnim czasie miał poważnie naruszać interesy Stanów Zjednoczonych. Zabicie Sulejmaniego zostało odebrane w Iranie jako powód do zemsty. Dziś cały świat bacznie przygląda się sytuacji na bliskim wschodzie.

Konflikt USA kontra Iran

Dziś nikt nie zaprzecza, że sytuacja między Iranem a USA jest wręcz na pograniczu światowego konfliktu. Iran już teraz zerwał wszelkie ustalenia międzynarodowe dotyczące ograniczenia badań nad bronią nuklearną. Na dodatek po jego stronie stanął Irak, który dla Stanów Zjednoczonych stanowi bardzo ważny strategiczny punkt. Powodem są przede wszystkim bazy wojskowe amerykańskich sił zbrojnych, które zostały tam postawione za pieniądze USA. Iracki parlament po zabiciu generała Sulejmaniego wymaga również od USA i państw sprzymierzonych, aby opuściły terytorium ich państwa. Na to żądanie stanowczo zareagował Donald Trump. Prezydent USA zagroził Irakowi olbrzymimi sankcjami. Dodatkowo Irak musiałby spłacić USA, co byłoby dla tego państwa katastrofą.

ZOBACZ!  Gowin przyznał, kiedy rząd otworzy hotele i restauracje. Nie powiało optymizmem

Andrzej Duda o sytuacji w Iraku

Polecamy również: PILNE! To nie koniec. USA zaatakuje z Polską kolejny kraj?

Andrzej Duda podczas wywiadu w TVP odniósł się również do kwestii obecności polskiego wojska w Iraku. PAD podkreślił, że polscy żołnierze są tam przede wszystkim dla bezpieczeństwa Iraku. Przyznał przy tym, że jeżeli Irak będzie tego chciał, to polska armia opuści ich terytorium.

ZOBACZ!  Dramatyczna decyzja Tadeusza Rydzyka. Wielu osobom ciężko będzie się z nią pogodzić

-„Jesteśmy tam przede wszystkim dla Iraku, żeby przywrócić pokój, spokój, rozwiązać konflikt. Po to służyli nasi żołnierze. Jeżeli władze Iraku nie będą chciały, aby nasz kontyngent był w ich kraju i pomagał, i jak będzie wspólna decyzja w ramach NATO, to oczywiście wycofamy naszych żołnierzy”. — oświadczył Duda.

ZOBACZ!  Niebywałe, co pokazało TVP Info. Za mocne słowa pod adresem rządu ktoś może polecieć (WIDEO)

Dodał przy tym, że Irak jest suwerennym państwem, które ma prawo do podejmowania tego typu decyzji. PAD zaznaczył jednak, że aktualne stanowisko zostało podjęte przez parlament, a nie rząd Iraku.

-„Władze Iraku mają prawo do suwerennych decyzji, na razie taką rezolucję podjął iracki parlament, czy i jak będzie ją wykonywał rząd, przekonamy się”. — dodał prezydent.

Źródło: wPolityce

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ