SZWECJA: Profesor, który powiedział, że mężczyźni i kobiety są różni biologicznie, oskarżony o bigoterię

2

Profesor jednej z czołowych szwedzkich instytucji akademickich odmówił wycofania się z twierdzenia, że ​​istnieją różnice biologiczne między kobietami i mężczyznami.

Uniwersytet w Lund prowadzi dochodzenie w sprawie Germunda Hesslowa, profesora neurofizjologii, dotyczące „antyfeminizmu” i „transfobii”. Jest to efektem tego, ze naukowiec powiedział, iż istnieją różnice biologiczne między dwiema płciami.

Podczas swojego kursu „Dziedzictwo i środowisko” Hesslow cytował badania empiryczne, które popierają ideę, że istnieją różnice między kobietami i mężczyznami, które są „biologicznie uzasadnione”, a zatem płci nie można uważać za „konstrukcje społeczne”.

Zdaniem niektórych, komentarze Hesslowa są sprzeczne ze szwedzką „bazą wartości” – jest to koncepcja, która wymaga od wszystkich szkół w Szwecji przestrzegania wspólnej polityki etycznej, obejmującej przestrzeganie wartości takich jak egalitaryzm, wolność jednostki i równość płci.

Hesslow powiedział, że niektórzy studenci  „ze względów ideologicznych” nie lubią słyszeć pewnych faktów naukowych na temat biologicznych różnic między mężczyznami i kobietami. Powiedział, że komentarze, które wywołały skargę, nie były koniecznie częścią jego materiałów szkoleniowych, ale że były odpowiedziami na pytania uczniów podczas wykładu.

– Jeśli odpowiesz na takie pytanie, jesteś pod silną presją czasu, musisz mówić zwięźle. Być może użyłem sformułowania, które moim zdaniem było całkowicie nieszkodliwe, a denim studenta było odwrotnie – powiedział Hesslow.

Hesslow został wezwany na spotkanie z Christianem Larssonem, przewodniczącym rady programowej ds. edukacji medycznej, po tym jak jedna z uczennic skarżyła się, że profesor wyraził swój „osobisty program antyfeministyczny”, podał Academic Rights Watch .

Uniwersytet zwrócił się do Hesslowa, by odciął się od dwóch konkretnych komentarzy; że homoseksualne kobiety mają „męską orientację seksualną” oraz, że to czy transseksualizm jest orientacją seksualną, jest „kwestią definicji”. Profesor odmówił wycofania się z komentarzy, mówiąc, że już zrobił wystarczająco dużo, aby wyjaśnić i obronić swój wybór słów.

W swojej odpowiedzi Hesslow odrzucił także pogląd, że miał „program polityczny” i powiedział, że jego jedynym celem jest umożliwienie naukowej dyskusji: –  Ideologia, polityka i uprzedzenia tworzą konwencjonalną perspektywę, a nie naukę – powiedział.

Hesslow powiedział również, że rektor uniwersytetu zamówił „pełne śledztwo” w sprawie i, że „były dyskusje na temat próby przerwania wykładu lub pozbycia się mnie”. Zasugerował także, że uniwersytet może wykorzystać ego wiek, jako pretekst do usunięcia go, jako wykładowcy, ponieważ jest on już w wieku emerytalnym.

2 KOMENTARZE

  1. Jesli nie ma biologicznej roznicy miedzy plciami to po co zmieniac plec? Zmieniasz wtedy z tego samego na to samo 🙂 czyli nie zmieniasz, czyli to bez sensu 🙂 Nauka powinna byc wyzej anizeli ideologia dowolna. Poza tym jego empiryczne i naukowe stwierdzenie – oczywiste dla kazdego normalnego osobnika 🙂 – nie jest sprzeczne z prawami kogokolwiek ani z rownoscia wobec prawa. W rownosci wobec prawa chodzi o to, aby była rownosc wobec prawa pomimo roznic biologicznych psychicznych, spolecznych i materialnych miedzy plciami. To w zasadzie wszystko co tu mozna powiedziec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ