Kto z nas by pomyślał, że oszuści, zwani też cyberprzestępcami wykorzystają metodę na „strajk kobiet” i w ten sposób będą próbowali przejmować kontrolę nad kontami w portalu Facebook? To nie fikcja, a wszystko dzieje się naprawdę. Dlatego bardzo uważnie przeczytaj nasze ostrzeżenie i pilnie poinformuj swoich znajomych, póki jeszcze nie jest za późno!

Włamania na konta w portalu Facebook, metoda działania jest prosta

W ostatnich dniach na ulicach polskich miast protestuje wiele kobiet. Media przez cały dzień bombardują nas najnowszymi doniesieniami czy fotorelacjami. Nie umknęło to uwadze cyberprzestępców. Oszuści internetowi próbują podszywać się pod popularne portale. W ten oto sposób wzbudzają nasze zaufanie, wykradając dane do logowania do portalu Facebook. Brzmi skomplikowanie? Zobacz poniżej, gdzie wszystko wyjaśniamy w szczegółach.

„Uwaga! Ostrzegamy przed nową falą kampanii wyłudzających dane logowania do Facebooka. Ofiary zwabiane są za pomocą sensacyjnej wiadomości o trwających protestach, mówiącej o pobiciu demonstranta. Aby obejrzeć rzekome nagranie z zajścia wymagane jest zalogowanie do #Facebook” – czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez CERT Polska.

W ten oto sposób oszuści mogą przejąć kontrolę nad naszym kontem Facebook. Dlatego też, jeżeli klikniemy w Zobacz Wideo, zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę, do złudzenia przypominającą okienko logowania do Facebooka. Będzie jednak różnił się jej adres, co powinno zwrócić naszą uwagę i powinniśmy natychmiast opuścić witrynę.

Jeśli jednak już się nabraliśmy, należy jak najszybciej dokonać zmiany naszych haseł do portalu Facebook. Jeśli niefortunnie takie same hasło mieliśmy też w innym miejscu czy miejscach, to zmiany należy dokonać wszędzie.

Co może dać oszustom przejęcie naszego konta na Facebooku? Mogą skontaktować się z naszymi znajomymi i wyłudzić od nich pieniądze na przelew czy płatność BLIK. Oszuści mogą też publikować w naszym imieniu treści, które podważą naszą reputację. Możemy też paść ofiarami kradzieży danych osobowych czy zdjęć. Reasumując, na pewno nie czeka nas nic dobrego. Cyberprzestępcy są coraz bardziej przebiegli, a my musimy stawić im czoła.

„Chcąc oglądać nagrania i relacje z protestów, bezpieczniej korzystać ze znanych serwisów informacyjnych lub śledzić wydarzenia na bieżąco bezpośrednio na Facebooku i innych portalach społecznościowych” – czytamy na portalu Benchmark.pl

źródło: CERT Polska, Benchmark

Zobacz również: