Konstrukcje dachowe różnią się między sobą kształtami, jednak o ich finalnej estetyce decyduje pokrycie o odpowiednio dobranym wzorze i kolorystyce. Trendem, który już od jakiegoś czasu dominuje w polskim krajobrazie, są czarne i grafitowe blachodachówki. Oprócz efektownego wyglądu oferują także ciekawe możliwości kształtowania architektury nowoczesnych budynków.

Dachy domów jednorodzinnych mogą uzyskiwać bardzo różnorodne kształty, od płaskich, poprzez dwuspadowe, kopertowe, mansardowe, aż po bardzo skomplikowane kształty będące połączeniem podstawowych typów. W zależności od formy mogą nie tylko nadawać budynkowi indywidualny styl, lecz także kształtować proporcje samej bryły – wizualnie ją obniżać lub podkreślać jej strzelistość. Efekt można dodatkowo podkreślić, operując zarówno odcieniem, jak i kształtem przetłoczenia. Bardzo modną tendencją, która zdominowała architekturę domów jednorodzinnych, są czarne i grafitowe pokrycia dachowe. Jak je komponować z bryłą budynku, aby uzyskać oczekiwany efekt?

Jak zestawić czarną blachodachówkę z elewacją?

Czarne i grafitowo-szare pokrycia dachowe uchodzą za synonim indywidualizmu i elegancji, jednak nie brakuje im również zalet praktycznych. To jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, gdyż pasuje do niemal każdego koloru elewacji i harmonijnie współgra z zielonym otoczeniem. Dachy w takich odcieniach są wyjątkowo chętnie stosowane w nowoczesnej architekturze, która bazuje na ponadczasowych, prostych formach. Szczególnie efektownie prezentują się w awangardowych zestawieniach z jasną elewacją i ciemnymi ramami okiennymi. Warto również zwrócić uwagę, że takie kontrastowe połączenie może również wpływać na optyczne proporcje budynku. Duże znaczenie dla finalnego efektu wizualnego ma także kształt profilu dachowego.

Na prostych dachach o niewielkim spadku i szerokich połaciach warto stosować pokrycie o wysokim przetłoczeniu, które urozmaici ich wygląd i podkreśli proporcje budynku. Im wyższe tłoczenia, tym bogatsze wydaje się pokrycie dachowe, ponieważ padające na nie światło słoneczne rzuca głębszy cień, tworząc zdecydowany wzór. Przykładem może być nasza blachodachówka Mona, która pozwala uzyskać wyjątkowo elegancki dach w czarnej kolorystyce – mówi Witold Truty, Dyrektor Marketingu w firmie Regamet.

Pokrycia blaszane Mona charakteryzują się wysokim, awangardowym tłoczeniem o wysokości 27 mm, z subtelnym rowkiem biegnącym wzdłuż górnych fal. Charakterystyczny kształt fal z eleganckim wcięciem w kształcie litery „M” nadaje jej finezji i elegancji. Wzornictwo wyróżniające się dbałością o detal sprawdzi się zarówno na dachach prostych, jak i rozbudowanych. Pokrycie występuje w dwóch wersjach: ciętej pod indywidualny wymiar i modułowej, która umożliwia łatwe dopasowanie do bardziej urozmaiconych konstrukcji bez zbędnych odpadów. Właściciele domów, którym zależy na nowoczesnym efekcie estetycznym, mogą zdecydować się również na modne płaskie pokrycie na rąbek.

Na dachach nowoczesnych bardzo dobrze zaprezentują się profile o spłaszczonym kształcie z regularnie powtarzającymi się rąbkami, jak np. NOVO 27 czy NOVO 48. Pokrycie na rąbek w grafitowym odcieniu RAL 7016 stworzy subtelną i harmonijną całość, która doda dachowi wizualnej lekkości – podkreśla Witold Truty.

Czy czarny dach jest trwały?

Dach pełni ważne funkcje estetyczne, ale jego główną funkcją użytkową jest ochrona wnętrza domu przed warunkami atmosferycznymi. Ciemne, a zwłaszcza czarne blachodachówki bardziej absorbują ciepło, nagrzewając się do temperatury nawet powyżej 80ºC. Powoduje to pracę termiczną pokrycia, jak również może wpływać na stopniową utratę koloru blachodachówki pod wpływem promieni UV, dlatego lepiej stosować produkty o odpowiednio trwałej powierzchni wykończeniowej.

– Do realizacji dachów w modnej, ciemnej kolorystyce rekomendujemy pokrycia z powłoką poliuretanową PURTEXT, która jest znacznie bardziej odporna na działanie promieniowania ultrafioletowego niż tradycyjne powłoki poliestrowe, co gwarantuje wysoką stabilność koloru. Warstwa lakiernicza o grubości 50 µm jest nanoszona na stalowy rdzeń o grubości 0,50 mm, dodatkowo chroniony antykorozyjną warstwą cynku o masie 275 g/m2. Taka budowa gwarantuje maksymalną odporność na korozję i zarysowania. Dodatkową zaletą powłoki PURTEXT jest jej elegancki, matowy charakter – opowiada Witold Truty.

Aby zyskać pewność, że dach zachowa swoją estetykę i będzie dłużej pełnił swoją funkcję ochronną, należy więc zwracać uwagę na podawane przez producentów parametry powłok i długość udzielanej przez nich gwarancji. Występująca wyłącznie w ofercie firmy Regamet powłoka PURTEXT jest objęta 40 letnią gwarancją producenta.

Zobacz również: