Papież Franciszek wezwał w poniedziałek przywódców  państw europejskich, aby nie przedkładali  bezpieczeństwa  narodowego nad prawa migrantów.

Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców – to główne przesłanie Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który jest obchodzony 14 stycznia 2018 r. Dokument został ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej 21 sierpnia. CZYTAJ CAŁOŚĆ

Ojciec Święty wezwał do zapewnienie imigrantom i uchodźcom szerszych możliwości bezpiecznego i legalnego wjazdu do krajów przeznaczenia. Papież zachęca też do podejmowania działań w obronie praw i godności imigrantów i uchodźców, niezależnie od ich statusu migracyjnego. Ojciec Święty zachęca, by imigrantom przyznawano swobodę ruchów w kraju przyjmującym oraz możliwość pracy. Szczególną troską papieża jest sytuacja imigrujących dzieci i niepełnoletnich. Franciszek apeluje o zapewnienie im regularnego dostępu do nauczania podstawowego i średniego oraz legalnego pobytu.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy będzie obchodzony w całym Kościele w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, która w 2018 roku przypadnie 14 stycznia.

 Przesłanie Ojca Świętego  zostało natychmiast odrzucone przez Matteo Salvini, przywódcę antyimigranckiej, włoskiej  partii Ligi Północnej: „Jeśli chcesz tak zrobić w Watykanie, idź naprzód„-  napisał na Facebooku.

 es

 

 

Zobacz również: