Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem; strażak to wzór, to człowiek godny zaufania, to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę – powiedział w sobotę w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka, połączonych z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską.

Prezydent mówił do strażaków podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego, podziękował za trud służby, za ratowanie życia, za ofiarność i oddanie.

– Z całego serca dziękuję za to w imieniu Rzeczpospolitej, dziękuję w imieniu wszystkich Polaków, dziękuję w imieniu wszystkich moich rodaków – podkreślił Andrzej Duda.

Jak wskazał, strażacy są niezwykle szanowani i niezwykle lubiani. – Dziękuję za tę służbę i też w imieniu Rzeczpospolitej proszę o jeszcze. Ta służba jest wzorowa, ale – jak mówiłem do panów generałów i do tych, których przed momentem miałem zaszczyt odznaczyć – przecież zawsze może być jeszcze lepiej, nawet jeżeli jest wzorowa – powiedział prezydent Duda.

W uroczystości obok Prezydenta RP uczestniczyli także m.in.premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Obecne były także rodziny ponad 200 strażaków, którzy otrzymali promocje na pierwszy stopień oficerski.

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Wręczył również odznaczenia państwowe zasłużonym strażakom.

Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych. W pobliskim Ogrodzie Saskim odbył się strażacki piknik edukacyjny z konkurencjami sprawnościowymi dla dzieci i młodzieży. Wśród atrakcji były: ścianka wspinaczkowa, pneumatyczny tor przeszkód oraz pokazy ratownictwa medycznego, chemiczno-ekologicznego oraz psów ratowniczych.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie prawie 450 tys. razy. Ugasiły ponad 126 tys. pożarów i uczestniczyły w blisko 290 tys. interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja.

Źródło: Prezydent.pl