Włoski minister spraw zagranicznych Angelino Alfano stwierdził, że na 100 procent pewne organizacje pozarządowe są w zmowie z przemytnikami ludzi z Libii.

Debata została wywołana niedawno przez prokuratora Sycylii Carmelo Zuccaro, który powiedział włoskim mediom, że ma dowody na istnienie bezpośrednich kontaktów między niektórymi organizacjami pozarządowymi i handlarzami ludźmi w Libii.

Zuccaro, który prowadził śledztwo w sprawie handlu ludźmi, wraz z innymi prokuratorami, poinformował we włoskim parlamencie, że wiedział, jak handlarze i organizacje pozarządowe są w kontakcie. Włoski minister sprawiedliwości Andrea Orlando zażądał wówczas, aby prokurator przedstawił wszelkie dowody jakie ma w tej sprawie.

Zuccaro twierdzi, że są  organizacje pozarządowe, które odbierają uchodźców wprost od przemytników: – Ich łodzie ratunkowe dają znaki przemytnikom, gdzie mają podpływać z uchodźcami – dodał.

Zgadzam się w stu procentach, z prokuratorem Zuccaro, co do istnienia takiego porozumienia – powiedział w sobotę minister Alfano dziennikarzom na Sycylii – Ci, którzy się na to oburzają są hipokrytami. Zuccaro nie uogólnia, i nie zarzuca wszystkim organizacjom działań niezgodnych z prawem, ale musimy sprawdzać te informacje i działać.  – kontynuował.

Premier Paolo Gentiloni stwierdził w sobotę, w Brukseli: – Jeśli prokuratorzy i sędziowie mają użyteczne i wiarygodne informacje, to rząd na pewno nie będzie stawał na przeszkodzie, aby winnych ukarać.

Niektóre z organizacji zaangażowanych w ratowanie imigrantów – Lekarze Bez Granic (Medecins Sans Frontiers), SOS Mediterranee, Ocal Dzieci oraz Malta Offshore Aid Station (MOAS) – zaprzeczyły aby były w zmowie się z handlarzami ludźmi.

exi