Włodzimierz Putin, Wiktor Orban i Jarosław Kaczyński – to zdaniem Emmanuela Macrona sojusznicy jego rywalki – Marine Le Pen – wyborach prezydenckich. Podczas przemówienia 1 maja na wiecu w Paryżu postawił ich w jednym szeregu.

– Znacie przyjaciół i sojuszników pani Le Pen. To reżimy panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina. To nie są ustroje otwartej i wolnej demokracji. Każdego dnia łamane są tam liczne swobody, a wraz z nimi nasze zasady — grzmiał Macron.
MSZ Polski uznał słowa kandydata na prezydenta Francji za niestosowne: „ (…) z żalem odnotowujemy, że po raz kolejny w czasie kampanii prezydenckiej we Francji, kraju sojuszniczym, należącym tak jak Polska do NATO i Unii Europejskiej, kandydat ubiegający się o najwyższy urząd w państwie, używa niedopuszczalnych porównań i skrótów myślowych, które wprowadzają w błąd opinię publiczną” — głosi komunikat resortu spraw zagranicznych.
„Rząd RP nie jest sojusznikiem pani Marine Le Pen. Wskazywanie na rzekomy sojusz między panią Le Pen a prezesem PiS jest manipulacją, a zaliczanie Jarosława Kaczyńskiego do grona «łamiących liczne swobody przyjaciół Le Pen» niewłaściwe i wysoce niestosowne” — czytamy w komunikacie.
MSZ podkreślił również, że „wartości i zasady wolnej demokracji są w Polsce przestrzegane. Do fundamentalnych wartości obecnych w polskiej kulturze i tradycji politycznej od kilkuset lat zaliczamy także szacunek i tolerancję dla tych, którzy mają inne poglądy polityczne lub są innego wyznania”.
MSZ Polski oczekuje, „że przyszły prezydent Francji — niezależnie od tego, który z kandydatów wygra wybory — przed formułowaniem sądów dotyczących polityki innych państw dokona pogłębionej analizy, a ewentualne wątpliwości wyjaśni w kontaktach dwustronnych”.
To nie pierwsza wypowiedź Emmanuela Macrona, w której atakuje on Polskę. Wcześniej polityk oświadczył, że jeśli zostanie prezydentem Francji to opowie się za sankcjami unijnymi wobec Polski. Jego zdaniem Polska narusza wszystkie wartości i zasady UE.
NS