Prawo i Sprawiedliwość miażdży opozycję

Wielka przepaść między partią rządzącą a opozycją. Nie chodzi tu o różnice programowe czy ideologiczne, a publikacje w mediach. W lutym na czele wszystkich zestawień raportu „Scena Polityczna” znów pojawił się Jarosław Kaczyński, który zmiażdżył konkurencję. Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna stracili szansę na dogonienie prezesa PiS – twierdzą analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Po burzliwym grudniu i styczniu nadszedł czas na polityczne rozluźnienie. W mediach pojawiło się ponad 113 tys. informacji dotyczących partii i stowarzyszeń. Kiedy opadły emocje w Sejmie, zmalało też zainteresowanie politykami.

O swoją pozycję w lutym nie musiało obawiać się Prawo i Sprawiedliwość, które w zestawieniach raportu „Scena Polityczna” utrzymuje się na stałym poziomie. Sporo straciły za to Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz`15.

Wykres 1.  Liczba przekazów medialnych, w których wystąpiły partie polityczne, stowarzyszenia – luty 2017 

Miażdżący dla opozycji jest też ranking dotyczący liderów partii. Na pierwszy rzut oka, nie ma większych zmian. Numerem jeden znów jest Jarosław Kaczyński i to z wynikiem porównywalnym do tego ze stycznia. Największym zaskoczeniem jest znaczny spadek Ryszarda Petru, który jeszcze w ubiegłym miesiącu czaił się tuż za plecami prezesa PiS. W lutym spadł na trzecie miejsce i to z wynikiem pięć razy gorszym. Lidera Nowoczesnej wyprzedził Grzegorz Schetyna, mimo że i o nim pojawiło się prawie 2,5 razy mniej informacji.

Wykres 2.  Liczba przekazów medialnych, w których wystąpili liderzy partii politycznych – luty 2017 

Social media też odpoczywają od polityków. Pierwsze miejsce – bez zmian. O Jarosławie Kaczyńskim wspomniano ponad 391 tys. razy. Tuż za prezesem PiS jest wielka przepaść. Liderzy opozycyjnych partii mogą tylko pomarzyć o swoich wynikach ze stycznia. W social media Grzegorz Schetyna pojawił się tylko 48 tys. razy, a Ryszard Petru 42 tys. Liderów PO i Nowoczesnej, mimo własnego spadku, skutecznie wyprzedził Paweł Kukiz (120,5 tys.).

Wykres 3. Liczba informacji na temat liderów partii politycznych, stowarzyszeń w social media – luty 2017

Ekwiwalent reklamowy dla PiS wynosi 641,6 mln zł. Przekaz medialny zdeterminowały TVN24, Polsat News i TVP Info.