Wyszukiwarka Skyscanner przygotowała ranking 31 państw, z których podróżujący w ubiegłym roku najwięcej wydali na bilety lotnicze, kupując je zbyt późno. Na wiodącej pozycji wśród narodowości, które przepłaciły najwięcej znaleźli się Rosjanie. Polska uplasowała się na 20. miejscu, mogąc zaoszczędzić w sumie około 170 mln zł w skali całego roku, zaś najbardziej oszczędna okazała się Słowenia. W odpowiedzi na zdumiewające dane Skyscanner przygotował wskazówki, które ułatwią, by za wymarzoną podróż zapłacić jak najmniej i zaoszczędzić jak najwięcej.
Skyscanner postanowił wziąć pod lupę wydatki podróżujących z 31 krajów europejskich, którzy rezerwując bilet na wymarzone wakacje z odpowiednim wyprzedzeniem, zamiast przepłacać mogliby znacznie zaoszczędzić. Dodatkowo, Skyscanner sprawdził ile Polacy średnio mogliby zaoszczędzić na kupnie biletów do miejsc, które najczęściej odwiedzali w ubiegłym roku, gdyby przy zakupie biletu trzymali się zasady im wcześniej, tym taniej.
Ile średnio Polacy mogliby zaoszczędzić na kupnie biletów do ulubionych miejsc?
Analitycy Skyscanner przygotowali listę top 20 najpopularniejszych wśród Polaków kierunków podróży wraz ze średnią sumą, którą mogliby zaoszczędzić, trzymając się przy zakupie biletu zasady „im wcześniej, tym taniej”. W 2015 roku suma oszczędności mogłaby sięgnąć prawie 170 mln zł. Poniżej zestawienie kierunków podróży oraz średniej sumy, jaką podróżujący z Polski przepłacili za bilet w obydwie strony do poszczególnego kraju, w skali roku.
Interaktywna infografika dostępna jest tutaj
Ranking krajów, w których podróżni za bilety lotnicze przepłacili najwięcej
Lista krajów, z największym udziałem podróżujących, którzy dokonują zakupu lotniczego w ostatniej chwili i w związku z tym płacą przepłacają najwięcej dostępna jest tutaj.
-Doświadczony podróżnik wie, że w przypadku rezerwacji biletów obowiązuje zasada: im wcześniej, tym większa szansa, że cena będzie korzystniejsza niż na kilka czy kilkanaście dni przed planowanym wylotem. Rezerwując bilet na 10 tygodni przed podróżą koszt przelotu może spaść o 16% w stosunku do średniej ceny i o niemal 30% w porównaniu do ceny biletu zakupionego na tydzień przed urlopem. – mówi Magdalena Greloff, Country Manager w Skyscanner Polska – Budujące jest to, że Polacy coraz częściej trzymają się tej zasady – z raportu Skyscanner Travel Trends, analizującym zwyczaje podróżne Polaków wynika, że najbliżej rekomendowanej liczby tygodni są Warszawiacy, którzy dokonują rezerwacji średnio 63 dni przed urlopem, na drugim miejscu plasują się mieszkańcy Krakowa z liczbą 55 dni, a na trzecim mieszkańcy Poznania, rezerwujący przelot średnio 54 dni przed podróżą. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie poszukiwań biletu lotniczego z pewnością umożliwi nam znalezienie dogodnego połączenia w atrakcyjnej cenie – dodaje.

 

Zobacz również: