KRAKÓW: Izrael na 20. Międzynarodowych Targach Książki

Dziś, w czwartek 27 października rozpoczęły się w Krakowie 20. Międzynarodowe Targi Książki. Gościem honorowym wydarzenia jest Izrael, który przygotował na tę okoliczność wiele atrakcji dla zwiedzających. W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z współczesną prozą izraelskich pisarzy i spotkać się z nimi na spotkaniach autorskich, spróbować izraelskiej kuchni oraz podziwiać izraelską fotografię i kinematografię.

Ambasada Izraela, w związku z 20. Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie przygotowała 7 spotkań autorskich z pisarzami, brunch, na którym spróbować będzie można izraelskich potraw, otwarcie wystawy fotograficznej „W ciemnych pokojach”, projekcje filmów „Swat” i„Opowieść o miłości i mroku”, a także spotkania dla dzieci prezentujące kulturę Izraela.

 Czwartek 27 października
O godzinie 13:00,na stanowisku D37 nastąpi uroczyste otwarcie Stoiska Izrael. Chwilę później, o 14:00,
w strefie dziecięcej na stanowisku A66,odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci „Poznajemy Izrael”.
Późnym popołudniem będzie można wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących 20. Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. O godzinie 18:00 w Artetece WBP na ulicy Rajskiej 12 odbędzie się spotkanie
z Dror’em A. Mishani, autorem poczytnych kryminałów. Równocześnie, w Żydowskim Muzeum Galicja, na ulicy Dajwór 18, otwarta zostanie wystawa fotograficzna Iris Nesher „W ciemnych pokojach”, prezentująca współczesne kobiety Izraela i ich poglądy na otaczający świat.
Piątek 28 października
Poranek na terenie targów będzie należał do najmłodszych. Między 11:00 a 13:00, w Sali Budapeszt, odbędą się warsztaty plastyczno-taneczne dla dzieci – „Poznajemy Izrael”. Chwilę po nich, o 15:30,nastanowiskuD37, YishaiSarid będzie podpisywał swoje książki. Autor znany jest między innymi z podejmowania w swojej twórczości wątków służb specjalnych a w ostatniej książce „The Third”, której fabuła osadzona jest w przyszłości, opowiada historię odbudowy i upadku trzeciej Świątyni Jerozolimskiej w państwie Judei.
O godzinie 16.00, w Sali Budapeszt  zaplanowana jest projekcja filmu „Swat” w reżyserii AviNesher’a. Jest to wielokrotnie nagradzany dramat o historii nastolatka, który podejmuje swoją pierwszą pracę u tajemniczego swata. Yishai Sarid’em będzie można spotkać się także po południu poza terenem Targów. Znajdziemy go na ulicy Józefa 36w restauracji Cheder o godzinie 18:00, na spotkaniu autorskim z fanami. Również o 18:00, ale w Centrum Kultury Żydowskiej na ulicy Meiseisa 17, odbędzie się spotkanie autorskie z izraelskim pisarzem Meir’em Shalev. Polskim czytelnikom może być znany z książek takich jak „Rosyjski romans” czy „Chłopiec i gołąb”.
Sobota, 29 października
Wszyscy, którym podoba się proza Meir’aShalev będą mogli się z nim jeszcze spotkać na terenie targów
w sobotę o 13:00 na stanowisku D37, gdzie autor będzie podpisywał swoje książki. Najmłodszym zwiedzającym na pewno spodobają się warsztaty dla dzieci o języku hebrajskim i po hebrajsku – „Szalom! Jak się masz?”. Rozpoczną się o godzinie 11.00 w Sali Budapeszt. Między 14.00 a 15.30 w tej samej sali odbędzie się spotkanie autorskie z Zeruyą Shalev – popularną pisarką, autorką między innymi „Życia miłosnego”, „Męża i żony” czy „Bólu”. Od 15:30 do 16:00Zeruya będzie podpisywała swoje książki na stoisku D37. Natomiast o 16:00 w Sali Budapeszt rozpocznie się spotkanie z Eshkol’em Nevo, autorem takich bestsellerów jak „Homesick” czy „Neuland”. Pisarza będzie można poprosić o podpisanie książki między 17:30 a 18:00 na stoisku D37.
Sobota to także dzień atrakcji poza EXPO Kraków. Między 10:00 a 12:00 w restauracji Cheder, na ulicy Józefa 36, rozpocznie się spotkanie – brunch z Nidą Degutiene. Autorka pochodzi z Litwy, ale zakochała się w kuchni Izraela tak bardzo, że napisała książkę kulinarną „Smaki Izraela” z najsmaczniejszymi i najnowocześniejszymi przepisami kuchni izraelskiej. Z kolei o 19:00 w JCC Kraków na ulicy Miodowej 24,czeka nas inna uczta dla zmysłów – otwarcie wystawy „Opowieść pisarza. Życie i twórczość S.J. Agnona”. Wernisaż jest formą uczczenia 50. rocznicy przyznania literackiej Nagrody Nobla S.J. Agnonowi, pierwszemu izraelskiemu pisarzowi nagrodzonemu tym prestiżowym wyróżnieniem.

 

Niedziela, 30 października
Niedzielny poranek rozpocznie się tanecznie. Od 11:00 przez godzinę w Sali Budapeszt odbywać się będą warsztaty dla dzieci „Izrael na wesoło” – nauka tańców izraelskich i zabawy. Następnie, w tym samym miejscu, o 12:30 rozpocznie się spotkanie z autorką „Smaków Izraela” – Nidą Degutiene.Poprowadzi je znany dziennikarz kulinarny Robert Makłowicz. Na deser, o 14:00, organizatorzy przygotowali pokaz filmu w reżyserii Natalie Portman – „Opowieść o miłości i mroku”. Tą wzruszającą biografię wybitnego izraelskiego pisarza Amosa Oza będzie można obejrzeć w Sali Wiedeń.
  1. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie będzie można podsumować stwierdzeniem „Izrael to literatura”. Pod tym hasłem, o godzinie 16:30 w pałacu Czeczotki, odbędzie się też dyskusja kończąca udział Izraela w Targach. Wezmą w niej udział izraelscy pisarze: Zeruya Shalev, Yshai Sarid i Eshkol Nevo.
Poza tym, przez cały czas trwania 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, odwiedzając stanowisko Izraela – D37, będzie można napisać swoje imię po hebrajsku. Targi, których gościem honorowym jest Izrael, potrwają od 27 do 30 października.
Więcej informacji o 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie:http://targi.krakow.pl/

Zobacz również: