IX Bieg Rotmistrza Pileckiego

Dzielnica Żoliborz tradycyjnie we wrześniu organizuje Bieg Rotmistrza Pileckiego – w tym roku już po raz dziewiąty.
Dlaczego Żoliborz? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i oczywista. Nie podejmując się gradacji czynów Rotmistrza Witolda Pileckiego należy zauważyć, że  znany jest na całym świecie przede wszystkim jako ochotnik, który dobrowolnie dał się ująć Niemcom 19 września 1940 roku podczas obławy prowadzonej na Żoliborzu. Mieszkał wówczas w al. Wojska Polskiego 40. Tu zaczęła się jego droga do piekła Auschwitz. Tu na Cmentarzu Wojskowym został bezimiennie pogrzebany przez komunistycznych oprawców w maju 1948 roku. Tu na ścianie kościoła św. Stanisława Kostki powieszona została pierwsza w Warszawie tablica upamiętniająca Jego postać. I tu w końcu stanie Jego pomnik.
Trasa biegu wyznaczona została w przyjaznym dla biegaczy Parku Kępa Potocka. Bieg główny na dystansie 5 tys. metrów poprzedza bieg dzieci. Stanowi on zawsze ogromną atrakcję dla uczestników, ale najwięcej emocji dostarcza towarzyszącym im rodzicom. Liczba startujących w biegu głównym jest limitowana. Pierwszy raz w tym roku start kobiet i mężczyzn odbędzie się oddzielnie.Zapraszamy na stronę internetową http://www.entretiming.pl/bieg-pileckiego/, na której dostępne są szczegóły organizacyjne. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymują pamiątkowe medale, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Wśród uczestników, a także wśród gości, licznie reprezentowani są członkowie rodziny Witolda Pileckiego. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpi 11 września 2016 o godz. 10:45. Starty do biegów – od godz. 11:00. Bieg stwarza nam okazję do przypomnienia realiów historycznych związanych z okresem, w którym żył i walczył Rotmistrz. Tegoroczny projekt zakłada ekspozycję zlokalizowaną w sześciu punktach tematycznych prezentowanych w konwencji dioramy: wojna bolszewicka 1918 – 1921, wrzesień 1939, okupacyjna Warszawa, Auschwitz, powstańcza barykada i żołnierze wyklęci każda z dioram będzie miała formę interaktywną. Zwiedzający będą mogli według własnego uznania stawać się jej częścią. Każda z prezentacji ma symbolizować elementy z życia Rotmistrza. Dioramy uzupełniać będą fotografie przedstawiające postać bohatera oraz  ulotki z odpowiednimi fragmentami życiorysu Rotmistrza.
Muzycznie imprezę uzupełnią występy zespołów M.A.T. oraz Tadek Firma.Ponadto znajdzie się wiele atrakcji dla całych rodzin , które nie koniecznie chcą biegać. Na pewno nikt nie będzie się nudził.