Oktawia Nowacka zdobyła brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. To dziewiąty krążek dla Polski w Brazylii.

Zwyciężyła Australijka Chloe Esposito, a druga była Francuzka Elodie Clouvel. Druga Polka Anna Maliszewska zajęła 19. miejsce.

Zawodniczka Legii Warszawa po trzech konkurencjach była liderką klasyfikacji generalnej, ale w biegu połączonym ze strzelaniem nie utrzymała przewagi.

Rywalizacja rozpoczęła się od szermierki szpadą. Nowacka była w niej najlepsza. Pokonała wszystkie przeciwniczki i zgromadziła 264 punkty, o 20 więcej niż kolejna w stawce zawodniczka.

Następnie odbyło się pływanie na 200 metrów. Nowacka, drużynowa mistrzyni świata z 2015 roku, pokonała dystans z czasem 2:16:67, zajmując 16. miejsce. Najszybsza była Gulnaz Gubaydullina – 2:07:94. Rosjanka zgromadziła tutaj 317 punktów i pobiła rekord olimpijski.

Trzecią konkurencją było jeździectwo. W niej 25-letnia Polka zajęła dziewiąte miejsce, zachowując pozycję liderki. Na losowo przydzielonym koniu pokonała tor przeszkód, strącając tylko jedną poprzeczkę. Dzięki temu uzbierała 293 punkty.

Ostatnią konkurencją był bieg przełajowy połączony ze strzelaniem. Choć Polka ruszyła z 12 sekundową przewagą nad Francuzką Elodie Clouvel, to nie utrzymała przewagi. Obie zawodniczki wyprzedziła startująca jako siódma Australijka Chloe Esposito, która wygrała rywalizację. Kluczowe okazało się czwarte strzelanie, podczas którego Nowacka straciła prowadzenie. Clouvel zdobyła srebro.

Oktawia Nowacka to starszy szeregowy i zawodniczka Legii Warszawa. W dorobku ma m.in. złoty medal mistrzostw świata i srebrny mistrzostw Europy. Udział w igrzyskach w Rio to jej olimpijski debiut.

W rywalizacji brała też udział Anna Maliszewska, która zajęła 19. miejsce.

Pięciobój nowoczesny to jedna z najbardziej klasycznych dyscyplin olimpijskich. W programie igrzysk jest od 1912 roku. Jednak dopiero od 2000 roku i IO w Sydney o medale rywalizują kobiety.

To trzeci olimpijski medal w pięcioboju dla Polski w historii. W Montrealu w 1976 r. mistrzem olimpijskim został Janusz Pyciak-Peciak, w Barcelonie w 1992 r. złoty krążek zdobył Arkadiusz Skrzypaszek. Medale z najcenniejszego kruszcu zdobył też w drużynie z Maciejem Czyżowiczem i Dariuszem Goździakiem.