Miły prezent dla bliskich lub pamiątka, która w jesienne i zimowe wieczory przypomni ci czas błogiego urlopu. 
Portugalskie azulejo
Azulejo, płytki ceramiczne wykorzystywane do zdobienia elewacji budynków barwnymi mozaikami, są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dekoracyjnych Portugalii. Stanową ważny element miejscowej kultury, nadając tutejszym miastom jedyny w swoim rodzaju urok. Odwiedzając Portugalię, napotkasz je na ścianach kościołów i domów, na ławkach i fontannach, w restauracjach i na stacjach metra. Możesz również nabyć pojedyncze azulejos lub dzieła z nich wykonane w każdym sklepie z pamiątkami. To najlepszy sposób, by zabrać ze sobą do domu odrobinę portugalskiego uroku.
Smaki Hiszpanii
Każdy z regionów Hiszpanii odznacza się własnym niepowtarzalnym charakterem. Trudno zatem wskazać jedną pamiątkę, w którą powinien zaopatrzyć się turysta. Istnieje jednak rzecz dla Hiszpanii uniwersalna, a są nią tapas – niewielkie przekąski podawane w barach jako przystawka do napojów. W całej Hiszpanii możemy cieszyć się ich smakiem, a każdy region uraczy nas lokalną odmianą. By zabrać ze sobą do domu wszystkie smaki Hiszpanii, warto zakupić przed wyjazdem ładnie wydaną książkę kucharską z przepisami natapas. Dzięki niej z łatwością zorganizujesz dla znajomych pyszny hiszpański wieczór.
Bułgarski olejek różany
Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego budziło niegdyś przede wszystkim nostalgię starszego pokolenia pamiętającego jeszcze zakładowe wczasy doby PRL-u, później zyskało popularność jako budżetowa alternatywa dla śródziemnomorskich eskapad, a dziś cieszy się statusem jednej z ulubionych urlopowych destynacji Polaków. – Nie ma się co dziwić. Bułgaria jest piękna, a słynie nie tylko z nadmorskich kurortów, ale również z produkowanego w środkowej części kraju najlepszego w świecie olejku różanego – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net. Podczas podróży po Bułgarii nie zapomnij zakupić kilku flakoników tego luksusowego produktu kosmetycznego. Zdobędziesz go tutaj w cenach znacznie przystępniejszych niż w Polsce.
Chorwackie maraschino
Jeśli planując swój chorwacki urlop, zapragniesz cieszyć się słońcem zjawiskowej Dalmacji, koniecznie pamiętaj, by na mapie podróży umieścić Zadar – najwspanialsze obok Dubrownika zabytkowe miasto regionu, którego historia sięga IV w. p.n.e. Dzień spędzony na zwiedzaniu tutejszych zabytków warto zwieńczyć wizytą w jednej z licznych knajpek i skosztować likieru maraschino, słynnego lokalnego trunku wyrabianego z dzikich wiśni. Warto również nabyć kilka butelek na pamiątkę – to świetny sposób, by zabrać smak Dalmacji do domu i poczęstować nim przyjaciół, których zaprosisz do wspólnego oglądania zdjęć z wakacji.
Tavli z Grecji
Greckie suweniry nawiązują najczęściej do jej antycznego dziedzictwa lub do oliwki. Zanim jednak zdecydujesz zaopatrzyć się w miniaturowe popiersie Sokratesa z muzealnego sklepu z pamiątkami lub w kilka butelek oliwy z pobliskiego gaju oliwnego, może warto zastanowić się nad zakupem nieco mniej typowej, a wciąż na wskroś greckiej, pamiątki. Spacerując ulicami greckich miast i miasteczek, z pewnością natrafisz na widok mężczyzn spotkających się kawiarniach, by rozegrać partię tavli, gry planszowej przywodzącej na myśl skrzyżowanie szachów z kośćmi. Zakup zestawu do tavli w sklepie z pamiątkami (i opanowanie zasad rozgrywki!) może okazać się najlepszym sposobem, by po powrocie do Polski wskrzesić w domowym zaciszu klimat słonecznej greckiej kafejki.
Turecki zestaw do parzenia kawy
Na liście rzeczy, z których słynie Turcja nie może zabraknąć kawy. – Nad Bosforem kawę parzy się i podaje w jedyny w swoim rodzaju sposób, wykorzystując piękne zestawy składające się z filiżanek oraz wykonanych z miedzi tygielka, patery i cukiernicy. Kawę gotuje się wraz z cukrem w tygielku, a otrzymany w ten sposób napar charakteryzuje bogaty smak i aksamitna pianka – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net. Oryginalny zestaw do parzenia kawy po turecku to świetna pamiątką, dzięki której zaskoczysz swoich gości, serwując im kawę przygotowaną i podaną w alternatywny sposób.