BÓG LICZY ŁZY KOBIET

To pierwsza na polskim rynku książka odkrywająca gehennę polskich kobiet po II wojnie światowej. Masowe gwałty na Polkach – dziewczynkach i kobietach, zaczęły się po rozpoczęciu ofensywy zimowej w 1945 roku w całym pasie natarcia Armii Czerwonej, od Pomorza i Mazur aż po Podgórze Sudeckie i Górny Śląsk.

Kobiety były gwałcone i bite, a mężczyźni nic nie mogli zrobić, bo przypłaciliby to życiem. Niektóre kobiety były tyle razy gwałcone, że umierały.

Główna bohaterka książki – Pelagia, zdecydowała się urodzić dziecko sowieckiego „oswobodziciela”. Nawet najbliższa rodzina nie potrafiła zrozumieć jej decyzji. Takie dzieci były wytykane i naznaczone wyzwiskami: bękart, bachor, podciep, nieszczęście. Nie było dla nich zrozumienia, współczucia a nawet pomocy. Jednak to dopiero początek smutnej historii Pelagii…

Relację spisała wnuczka u schyłku życia głównej bohaterki.

Przez kilkadziesiąt lat prawda o gehennie, jaką przeszły polskie kobiety, podobnie jak o innych zbrodniach sowieckich, była przemilczana i wypierana z historii.
Joanna Wieliczka-Szarkowa [wstęp]

Historia Pelagii nie zmusza nas do zatrzymania się na teoretycznych rozważaniach i wyobrażeniach, a pozwala spojrzeć na to, jak w praktyce wygląda sytuacja zgwałconej dziewczyny, która niebawem dowiaduje się, że w wyniku tego gwałtu nosi w sobie nowe życie.
Kaja Godek [posłowie]

Książka porusza ważne, a zarazem sporne tematy:
– dziecko z gwałtu; czy da się je pokochać? Poród czy aborcja? Co z sumieniem?
– przemoc domowa; jak uchronić dzieci? Poniżanie i bicie, jak powinna zachować się kobieta?

Historia Pelagii wzrusza do łez.

BÓG LICZY ŁZY KOBIET –  autorka: Małgorzata Okrafka-Nędza

Zobacz również: