Władimir Putin Rosja

Postawa Władimira Putina świadczy o tym, iż zgodnie z przysłowiem, tonący brzytwy się chwyta. Prezydent Rosji i jego administracja wzięli na celownik własnych rodaków. Dokładnie chodzi o tych Rosjan, którzy uciekli z kraju w obawie przed mobilziacją.

Putin ma pomysł jak ściągnąć Rosjan z powrotem do ojczyzny

Już jakiś czas temu media donosiły, iż Putin szykuje się do kolejnej moblilizacji do armii rosyjskiej. Podobną informację przekazał ukraiński sztab wojskowy. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, iż poprzednia próba wcielenia zwykłych Rosjan do armii zakończyła się ogromną falą ucieczek z kraju. Tysiące obywateli Federacji Rosyjskiej uciekło z ojczyzny, szukając schronienia za granicą.

Podobno teraz Putin zamierza wcielić w życie plan, który ma mu pomóc ściągnąć „uciekinierów” do kraju. Natomiast jeśli to się nie uda, ma zamiar dość mocno utrudnić obywatelom, którzy opuścili Rosję przed mobilizacją, życie.

„Dla Rosjan, którzy uniknęli mobilizacji, uciekając do innych krajów, mogą zostać wprowadzone ograniczenia, co uczyni mieszkanie za granicą mniej komfortowym” – powiedział współpracownik Putina, Andriej Kliszas.

„Wielu z nich uciekło, ale nadal pracują zdalnie w rosyjskich firmach. Czy możemy zmienić prawo w tym zakresie i ograniczyć schematy, które pozwalają ludziom pracować tam i dostawać pieniądze z Rosji, kiedy nie mamy pewności, czy płacą wszystkie podatki? Możemy” – dodał przewodniczący komitetu Rady Federacji ds. ustawodawstwa konstytucyjnego.

Warto odnotować, że człowiek Putina nie sprecyzował, jakie konkretnie przepisy Kreml zamierza zmienić, zaznaczył jedynie, że ograniczenia dotkną przede wszystkim pracowników „wrażliwych sfer” gospodarki. Chodzi o sektor publiczny i bezpieczeństwo transportu.

Jednocześnie Kliszas odmówił uznania działań Rosjan, którzy opuścili kraj, za „przestępstwo”. „Zasadniczo wydaje mi się, że ludzie nadal potępiają takie zachowanie, gdy obywatele uciekają z kraju przed mobilizacją” – przyznał jednak.

Korzyści finansowe dla Rosjan

Co ciekawe, Andriej Kliszas skrytykował propozycje niektórych polityków, którzy chcieliby zachęcić finansowo do powrotu Rosjan żyjących za granicami ojczyzny. „Dlaczego mamy dopłacać tym ludziom, którzy uciekli przed mobilizacją, żeby wrócili?” – stwierdził.

O planach Władimira Putina dotyczących sprowadzenia z powrotem blisko milion obywateli, którzy uciekli z kraju z powodu wojny w Ukrainie i mobilizacji, wypowiedzieli się również niezależni dziennikarze z Rosji. „Władze chcą sprowadzić z powrotem szczególnie młodych programistów, nauczycieli, lekarzy, prawników, filmowców, muzyków i artystów” – napisał niezależny rosyjski serwis „Verstka”.

Podobno administracja prezydenta Władimira Putina jest zdeterminowana, aby rozwiązać problem. „Musimy ich sprowadzić” – mieli powiedzieć urzędnicy Kremla. W tym celu zamierzają wprowadzić różne korzyści i zachęty finansowe. Specjalnie opracowana kampania ma przebiegać pod hasłem: „Rosja ma wszystko, więc nie ma sensu stąd wyjeżdżać”.

źródło: Onet

Zobacz również: