grzyby
fot.Pixabay

Coraz bliżej jesieni, a co za tym idzie w lasach zaczęły się pojawiać pierwsze grzyby. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, w które miejsca w naszym kraju należy się wybrać, aby być pewnym udanego grzybobrania.

W tych miejscach znajdziemy grzyby

Niewątpliwie patrząc na mapę Polski można wskazać miejsca, w których możemy spotkać ogromne ilości grzybów. Co ciekawe, niejednokrotnie są to różnorodne gatunki grzybów. Najogólniej rzecz ujmując, wśród rejonów, w które warto udać się na grzyby, trzeba wymienić: Bieszczady, Beskidy, Roztocze na Lubelszczyźnie, Bory Tucholskie, Puszczę Notecką, Kotlinę Jeleniogórską, a także Bory Dolnośląskie.

Bieszczady to teren, w którym łatwo można znaleźć borowiki. Pierwsze okazy pojawiają się tam już maju, ale najwięcej jest ich jesienią. Co ciekawe, prawdziwy wysyp borowików jest w lasach grabowych na południowych stokach. Z kolei Beskid Niski, a dokładnie Wysowa i Ropki to rejony, w których nie ma problemu ze znalezieniem dorodnych prawdziwków i rydzów.

Kolejnym obowiązkowym dla grzybiarzy punktem jest Roztocze na Lubelszczyźnie, a zwłaszcza Nadleśnictwo Tomaszów. Tak naprawdę rosną tam różnorodne gatunki grzybów. Jednak najwięcej jest prawdziwków i podgrzybków.

Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych, z punktu widzenia grzybarzy, miejsc w Polsce są Bory Tucholskie. Możemy tam odnaleźć ponad 100 odmian grzybów jadalnych. Wszystko dzięki temu, iż na ich terenie znajduje się mnóstwo lasów sosnowych.

Natomiast maślaki, kozaki, podgrzybki, kanie, gąski i kurki zbierzemy w Puszczy Noteckiej, a zwłaszcza w rejonach Międzychodu. Sporo grzybów znajdziemy także w Kotlinie Jeleniogórskiej. Borowice, Przesieka, a także Zachełmie to punkty obowiązkowe na mapie każdego grzybiarza. Podobnie obszar między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrój.

Innym rejonem w Województwie Dolnośląskim, który obfituje w grzyby są okolice Stawów Bobrowickich. Właśnie na tym obszarze znajduje się mnóstwo podgrzybków, prawdziwków, kozaków i krawców. Co ciekawe, dzięki dużej wilgotności podłoża, w tej części Polski występuje największa koncentracja borowików w kraju.

Źródło: Wp.pl

  1. Wielki przekręt na Igrzyskach Olimpijskich? Uczestniczka pokazała zdjęcie
  2. Wyższe emerytury? To możliwe już od września
  3. Dwie osoby nie żyją. W szczepionkach przeciwko koronawirusowi wykryto zanieczyszczenia

Zobacz również: