igrzyska olimpijskie
Youtube, fotomontaż

Igrzyska Olimpijskie w Tokio zakończyły się 8 sierpnia, tymczasem światło dzienne ujrzała kontrowersyjna informacja. Wiadomość ta pochodzi od jednej z  uczestniczek olimpiady. Kibice nie kryją wzburzenia.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio wywołały spore kontrowersje

Nie da się ukryć, iż olimpiadzie od samego początku towarzyszyły liczne kontrowersje. Wiele z nich wynikało z panującej od ponad roku pandemii COVID-19. Igrzyska olimpijskie przełożone o rok, czy też widmo odwołania zmagań sportowych w ostatniej chwili, to tylko niektóre kontrowersje związane ze sportowymi zmaganiami w Tokio.

Teraz okazuje się, że kilkanaście dni po zakończeniu igrzysk olimpijskich na jaw wyszły zaskakujące informacje. Przekazała je olimpijka z Tokio Xueying Zhu. Sportsmenka z Chin zdobyła tytuł mistrzyni olimpijskiej w gimnastyce na trampolinie. Zgodnie z tradycją, Zhu otrzymała złoty medal. Właśnie z tym krążkiem wiążą się spore kontrowersje.

Chińska mistrzyni opublikowała na swoim Twitterze zdjęcia medalu, który wywalczyła na olimpiadzie w Tokio. Widać na nich wyraźnie, iż krążek zaczyna się rozpadać. „Pozwólcie mi to wyjaśnić… Na początku nie chciałam nic ruszać, po prostu odkryłam, że na moim medalu był mały ślad. Myślałam, że to prawdopodobnie tylko brud, więc potarłam go palcem. Nie pomogło, więc zaczęłam dłubać i ten ślad stał się większy” – tłumaczy Xueying Zhu.

Komentarze po wpisie chińskiej gimnastyczki

Na wpis chińskiej gimnastyczki zareagowali użytkownicy mediów społecznościowych. Większość, z około 10 tysięcy komentarzy, było krytycznych. Ludzie nie potrafią zrozumieć, dlaczego na tak prestiżowej imprezie sportowcy otrzymują wadliwe medale. Przy tej okazji warto przypomnieć, iż do produkcji krążków olimpijskich wykorzystuje się takie materiały jak m.in. poddane recyklingowi stare, elektroniczne gadżety, takie jak smartfony i laptopy.

Głos w kontrowersyjnej sprawie zabrał nawet sam Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zdaniem przedstawicieli tego organu materiał, który skruszył się z medalu Xueying Zhu, to powłoka ochronna, a nie faktyczne złocenie. Powłoka ta ma zapobiegać plamom i zarysowaniom medalu. Co najważniejsze „nie wpływa to na jakość samego medalu”.

Źródło: Twitter, globaltimes.cn, o2.pl

  1. Wyższe emerytury? To możliwe już od września
  2. Dwie osoby nie żyją. W szczepionkach przeciwko koronawirusowi wykryto zanieczyszczenia
  3. Co za awantura w TVN24. Kolenda-Zaleska i jej gość obrzucili się mocnymi słowami

Zobacz również: