wybuch gazu

Wstrząsające doniesienia z Japonii, gdzie w jednej partii popularnej także w Europie i Polsce szczepionce przeciwko koronawirusowi wykryto zanieczyszczenia. Tamtejsze media donoszą także o dwóch zgonach po przyjęciu wycofanej z obrotu partii szczepionki.

Zanieczyszczenia w szczepionce przeciwko koronawirusowi? Jest jasna deklaracje

O przypadkach dwóch zgonów poinformowano japońskie ministerstwo zdrowia. Chodzi o dwóch mężczyzn w wieku około 30 lat, którzy zmarli w niedalekim odstępie czasu, w zaledwie kilka dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki Moderna. Dokładne przyczyny zgonu wciąż są wyjaśniane. Także pod kątem tego, czy szczepionka przyczyniła się do ich śmierci. Na ten moment wiadomo tyle, że jedna partia szczepionki Moderna została wycofana.

„Trzy dni temu japońskie ministerstwo zdrowia podało, że z rynku wycofano około 1,6 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi koncernu Moderna z powodu zanieczyszczenia preparatu. Kilka ośrodków szczepień poinformowało, że ampułki ze szczepionką zawierają obce substancje.” – czytamy w portalu Interia.pl.

Nie wiadomo jednak, czy te substancje miały wpływ na dwa opisywane zgony. Kategorycznie zaprzeczają temu jednak rząd Japonii i producent szczepionek Moderna. „Nie zidentyfikowano żadnych problemów, dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności preparatu, a wycofanie go z rynku było tylko środkiem ostrożności.” – brzmi oficjalny, przekazany opinii publicznej komunikat.

Wiadomo już co nieco więcej na temat zanieczyszczeń, choć na szczegółowe wyniki badań i postępowania przyjdzie poczekać. „Według publicznego nadawcy NHK szczepionka Moderny była zanieczyszczona cząstkami metalicznymi. Nie ustalono, czy w każdej buteleczce z wycofanej partii.” – donosi Interia.pl, powołując się na ustalenia PAP.

źródło: Interia.pl, PAP

  1. Co za awantura w TVN24. Kolenda-Zaleska i jej gość obrzucili się mocnymi słowami
  2. Stanęli na jednej scenie. Chwilę później Trzaskowski wypalił do Tuska, a ten bez zastanowienia odpowiedział
  3. Poważny wypadek Janusza Korwin-Mikkego. Konieczna była operacja, wkrótce następna

Zobacz również: