pożar w kamienicy

Pożar w kamienicy spowodował śmierć 8-letniej dziewczynki. Trzy inne osoby, w tym dziecko, przebywają w szpitalu. Ta informacja wstrząsnęła opinią publiczną. Oto szczegóły tego dramatycznego zdarzenia. 

Pożar wybuchł, kiedy mieszkańcy spali

Do tragicznego zdarzenia doszło w Poznaniu, w kamienicy przy ul. Akacjowej. Ogień pojawił się w budynku w środku nocy około godziny 3:03. Strażacy natychmiast po przyjęciu zgłoszenia udali się na miejsce pożaru.

W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej ze Szkoły Aspirantów PSP z Poznania, dwa zastępy z JRG 2, jeden zastęp z JRG 1. Poza tym, na miejscu pojawiły się Zespoły Ratownictwa Medycznego, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe oraz policja.

W trakcie czynności ratowniczych ewakuowano aż 20 mieszkańców kamienicy. Niestety, w pożarze życie straciła 8-letnia dziewczynka. Dziecko zmarło w szpitalu. Z kolei trzy osoby trafiły pod opiekę lekarzy w miejscowym szpitalu. „W chwili przyjazdu straży mieszkanie było objęte płomieniami. 12 mieszkańców ewakuowało się samych, jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej – 8 kolejnych wyprowadzili na zewnątrz strażacy” – przekazał mł. kpt. Krzysztof Gindera z poznańskiej straży pożarnej. „Na miejsce działań udaliśmy się dwoma zastępami. Zagrożenie zlokalizowano na parterze. Na miejscu prowadzono ewakuacje ludzi z budynku. Kilka osób zostało poszkodowanych” – dodali strażacy z OSP Luboń.

Ruszyła pomoc poszkodowanym osobom

Ewakuowani mieszkańcy kamienicy przy ul. Akacjowej mogli liczyć na pomoc lokalnych władz. Miasto uruchomiło pomoc dla poszkodowanych przez pożar pięciu rodzin. Poza tym, zaraz po przyjęciu zgłoszenia, na miejscu dramatu zjawili się pracownicy socjalni wildeckiej filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. „Poszkodowanym przysługuje zasiłek celowy z tytułu zdarzenia losowego. Pieniądze na żywność czy odzież jesteśmy w stanie przelać na konto jeszcze dzisiaj” – wyjaśniła Teresa Matysiak, kierownik wildeckiej filii MOPS w Poznaniu. Oczywiście poszkodowani mogą liczyć nie tylko na pomoc materialną, ale także na wsparcie psychologiczne. Aktualnie ewakuowani znajdują się w domach swoich bliskich.

Jeśli chodzi o stan zdrowia 13-letniej dziewczynki oraz dwóch dorosłych kobiet, które przebywają w szpitalu, to na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Warto dodać, iż jedna z poszkodowanych to około 80-letnia seniorka.

Na miejscu zdarzenia ciągle trwają czynności, które mają pomóc w ustaleniu przyczyn tragedii. W kamienicy odcięty jest prąd i gaz. „Zdaniem sąsiadów akcja gaśnicza przebiegła sprawnie. Ślady pożaru widać od strony podwórka. W oczy rzuca się pokryty sadzą mur. Spłonęło mieszkanie na parterze, te na pierwszym i drugim nie nadają się do zamieszkania” – opisuje jeden z dziennikarzy.

Źródło: WTK.pl, Facebook

Zobacz również: