canva.com

Już w najbliższy piątek Minister Adam Niedzielski ma spotkać się z szefami policji, aby omówić sprawę kar za brak posiadania maseczki w przestrzeni publicznej. Minister zapowiedział już większy rygor względem takich osób. „Polityka będzie niestety bardziej dolegliwa” – stwierdził podczas ostatniej konferencji. Wygląda na to, że już niebawem posypią się mandaty za brak maseczki.

Na ostatniej konferencji Minister Zdrowia podkreślał, że priorytetem na ten czas wciąż pozostaje utrzymanie nauki stacjonarnej. Lockdown na ten moment nie jest brany pod uwagę. Podobnie, jeśli chodzi o wymóg certyfikatów covidowych w miejscach publicznych typu restauracje czy kina – Rada Medyczna nie udzieliła rekomendacji.

Jednocześnie rząd Morawieckiego przystaje, iż sytuacja pandemiczna tej jesieni jest znacznie lepsza niż było to rok temu. Patrząc na dane faktycznie tak jest, bowiem w tym samym okresie w 2020 roku odnotowano ponad 13 tys. zakażeń koronawirusem, teraz natomiast jest to liczba równa nieco ponad 5,5 tys. Zdaniem rządzących zawdzięczamy to szczepieniom.

Posypią się mandaty za brak maseczki?

Oczywiście zależy to od tego, jak dużo osób bez owej maseczki zostanie zatrzymanych. Niemniej minister już zapowiada zmiany, które mają zniechęcić obywateli do takich praktyk. W trakcie konferencji padło pytanie na temat konsekwencji dla osób nie stosujących się do zaleceń ws. maseczek.

Minister przekazał, iż jutro (29.10) w tej sprawie zostaną przeprowadzone rozmowy z przedstawicielami policji. Rygor ma wzrosnąć pod tym względem, że funkcjonariusze nie będą więcej pobłażliwi w tej kwestii. Do tej pory bowiem powszechną praktyką w takich sprawach było udzielenie pouczenia. Jest to też konsekwencja ostatnich zmian prawnych w kodeksie wykroczeń.

„Myślę, że ta polityka będzie niestety bardziej dolegliwa, jeżeli chodzi o karanie za brak maseczek. Do tej pory podstawowym elementem było zwracanie uwagi albo upomnienie, natomiast teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów” – mówił minister Niedzielski.

źródło: wp.pl, KiKŚ

Zobacz również: