źródło: YouTube/Wirtualna Polska

 wDiscovery zapowiada pierwsze kroki prawna w sprawie lex TVN. Amerykański właściciel stacji, po ostatnich zdarzeniach, już komentował, iż sprawy nie odpuści. temat tam, i tak, jest już głośny za granicą. Wejście mediów USA z polskim rządem na drogę prawną oznacza zaczątki medialnej wojny?

Po środowym głosowaniu sprawa koncesji TVN tym bardziej się zaogniła, a tym samym konflikt pomiędzy dwoma wrogimi obozami zaostrzył. Do sprawy włączył się także am właściciel stacji, który już wcześniej udzielił komentarza – zadeklarował, iż o sieć telewizja Discovery będzie walczyć o TVN do końca. Zapowiedź okazuje się nie być pustymi słowami, już dziś bowiem pojawiła się informacja o wkroczeniu amerykańskiego koncernu medialnego na drogę prawną.

CZYTAJ WIĘCEJ: TVN nie składa broni. Nagłówki strony głównej kipią od komentarzy

Discovery oskarży Polskę? Jest oficjalna wypowiedź

Zdaniem władz Discovery Polski rząd za sprawą wprowadzania zmian w ustawie i radiofonii i telewizji, uderzając bezpośrednio w jedną z największych w Polsce stacji TVN, złamał przepisy polsko-amerykańskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. To już jest oskarżenie dużej wagi, bowiem wykracza bardzo poza granice tylko medialnego obszaru. Co więcej wszystko wskazuje na to, iż sprawę będzie musiał rozstrzygnąć „międzynarodowy wymiar sprawiedliwości”. Dodajmy, że już zostały wydany komunikat przez Discovery.

W komunikacie jest zaznaczone, iż prezydent Duda otrzyma niebawem powiadomienie o powstaniu sporu. A to w ramach Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych RP i USA z 1990 roku. Mowa naruszeniu praw o sprawiedliwym traktowaniu oraz o dyskryminacji i wywłaszczenie.

Notyfikacja jest rezultatem dyskryminacyjnej kampanii przeciwko TVN, w tym odmowy odnowienia licencji TVN24, która osiągnęła kulminację we wczorajszym głosowaniu w izbie niższej polskiego parlamentu – czytamy w komunikacie Discovery.

Co więcej, jak mówi szef spółki, spór ten będzie miał znaczący wpływ na inwestowanie w polską gospodarkę. Nie tylko przez Amerykę, ale i przez Europę. Niemniej zaznacza on także, iż dąży do polubownego rozwiązania sprawy. Wcześniejsza deklaracja o wstrzymaniu inwestycji może więc być traktowana jako ostrzeżenie. W przeciwnym wypadku będą żądać nawet rekompensaty.

(…) strony sporu będą starały się go rozwiązać w drodze konsultacji i negocjacji, które mogą obejmować stosowanie niewiążących procedur z udziałem stron trzecich (…) – oświadczyło Discovery.

źródło: RMF24.pl

  1. Znamy kulisy odejścia Anny Kalczyńskiej z TVN24. Nieludzko, bez emocji, informacyjnie, po co
  2. Fakty TVN uderzają w Wiadomości TVP. Niebywałe, co puścili na antenie
  3. Nie żyje dziennikarz TVN24. Stacja potwierdziła smutne doniesienia

Zobacz również: