Jarosław Kaczyński
fotomontaż, Youtube

Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński wreszcie może uniezależnić się od „chwiejnego”, jak nazywają go politycy Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Gowina. Przypomnijmy, że kolejną kością niezgody, pomiędzy Kaczyńskim a Gowinem jest tzw. ustawa „anty-TVN”, która zakazałaby właścicielowi tej stacji (amerykańskiemu Discovery) posiadanie mediów w Polsce. O tej sprawie już pisaliśmy, ale okazuje się, że Kaczyński wcale nie jest zdany na łaskę Gowina. Zza rogu wyskoczył bowiem niespodziewany sojusznik.

Jarosław Kaczyński dopnie swego? Pogrzebie TVN z pomocą nowego koalicjanta?

Choć Prawo i Sprawiedliwość dementuje, jakoby nowa ustawa była wymierzona w TVN, a jedynie w to, aby niedemokratyczne państwa jak Chiny, Rosja czy arabskie kraje nie kupowały mediów w Polsce, to nikt nie ma wątpliwości, że najbardziej na wszystkim ucierpi właśnie TVN. Stąd potoczna nazwa ustawy „anty-TVN”, która przewija się co rusz w mediach.

Dotychczas wydawało się, że Jarosław Kaczyński może mieć problemy z przegłosowaniem ustawy, regulującej własność mediów w Polsce. Jarosław Gowin i Porozumienie stanowczo byli przeciwni ustawie w tejże formie. Zapowiedzieli własne poprawki, gdzie oprócz krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (jak chce PiS), media w Polsce mogą być też we władaniu krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Czyli także Stanów Zjednoczonych, jak wspomniane Discovery, właściciel stacji TVN.

Jarosław Kaczyński wydaje się jednak mocno zdeterminowany, aby przepchnąć ustawę, stąd miał zagrozić nawet Jarosławowi Gowinowi, że jeśli ten nie poprze ustawy, to straci fotel wicepremiera, a jego Porozumienie może stracić wszystkie posady w rządzie Mateusza Morawieckiego. Gowin nie wyglądał na przestraszonego, ale wygląda na to, że do ostatecznego starcia, pomiędzy Kaczyńskim, a Gowinem wcale nie musi dojść. Wszystko za sprawą… Konfederacji.

„Posłowie Konfederacji mieli we wtorek wieczorem burzliwą dyskusję w sprawie projektu ustawy przeciw TVN. Formacja jest podzielona.” – informuje Onet. To oznacza, że część posłów zamierza zagłosować za tzw. ustawą „anty-TVN”, a część jest przeciwna. Nieoficjalnie mówi się, że ustawę poprze narodowa część Konfederacji. „Właśnie tych kilku posłów może zagłosować za ustawą anty-TVN i tłumaczyć swoim wyborcom, że zrobiło to „w imię ochrony polskiego kapitału”.” – donosi Onet. Wolnościowcy są przeciwni. To jednak pozwoliłoby prawdopodobnie Kaczyńskiemu na wejście w życie ustawy.

źródło: Onet, media, inf. własna

Tym żyją Polki i Polacy

  1. Dojdzie do debaty Tuska z Kaczyńskim? Jest komentarz posła Prawa i Sprawiedliwości
  2. Ta rozmowa poszła na żywo w TVN24. Olbrzymi szok na twarzach telewidzów
  3. Wiceminister Zdrowia mówi o obostrzeniach przy czwartej fali. „Wszystko będzie zależeć od liczby zaszczepionych”

Zobacz również: