ostrzeżenie meteorologiczne

Czwartek upłynie pod znakiem niepokojącej pogody. O wszystkim donosi IMGW. Instytut już wydał stosowne ostrzeżenie meteorologiczne. Chodzi o zmianę pogody. Pojawi się silny wiatr, który może powodować szkody materialne oraz być zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego. Połamane drzewa, zniszczone budynki oraz przerwy w dostawie prądu wskutek uszkodzenia linii energetycznych. Tego wszystkiego możemy być niestety świadkami w najbliższych godzinach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne na czwartek

„Zmiana pogody. Uwaga na silny wiatr.” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez IMGW. Okazuje się, że w czwartek pogoda kolejny raz może dać o sobie znać i to z tej złej strony. Wszystko poprzez nasuwający się od północnego zachodu niż, z ośrodkiem nad Skandynawią. Przyniesie on chwilowe ocieplenie, ale też, gwałtowny wzrost prędkości wiatru.

Jak donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już w czwartkowy dzień porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość w granicach 70-90 kilometrów na godzinę. Najbardziej niebezpiecznie będzie jednak w nocy, z czwartku na piątek. Synoptycy spodziewają się wówczas gwałtownych porywów wiatru, osiągających prędkość 100-100 kilometrów na godzinę. Stąd też wydane ostrzeżenie meteorologiczne.

https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1440676184841351171

„W całej Polsce wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne, co może skutkować przerwami w dostawie prądu.” – ostrzega IMGW, apelując do wszystkich o możliwie jak najsolidniejsze zabezpieczenie swojego mienia oraz nie wychodzenie z domu bez potrzeby, kiedy wiatr zacznie się zrywać.

Okazuje się, że po nocy z czwartku na piątek, sytuacja powinna zacząć się uspokajać. „W piątek również wietrznie, ale w poszczególnych regionach pogoda będzie się poprawiać. Na wschodnim wybrzeżu porywy wiatru w pierwszej połowie dnia będą dochodzić jeszcze do 90 km/h. Podobne wartości spodziewane są wysoko w górach. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h, a pod wieczór już tylko 50 km/h.” – prognozują meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W sobotę za sprawą niżu będzie jeszcze cieplej, a siła wiatru spadnie do maksymalnie 60 kilometrów na godzinę.

źródło: IMGW

Zobacz również: