wybuch gazu

Uwaga turyści! W Bieszczadach grasuje niedźwiedź brunatny. Wójt Gminy Czarna ostrzega wszystkich przed niebezpiecznym zwierzęciem.

Turyści w Bieszczadach uważajcie!

„”Potężny ssak” nie boi się zbliżać do domów i ośrodków turystycznych w bieszczadzkiej gminie Czarna.” – ostrzega Bogusław Kochanowicz, Wójt Gminy Czarna.

Choć z reguły osobniki takie powinny bać się ludzi, to wójt zauważa, że ten zachowuje się nieco inaczej. Niedźwiedź dość śmiało zbliża się do zabudowań, stwarzając realne zagrożenie dla mieszkańców i turystów.

„Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą, by zachować szczególną ostrożność.” – apeluje Bogusław Kochanowicz. Wójt prosi też, aby podczas spacerów po Bieszczadach nie zbaczać z wyznaczonych szlaków, a na przechadzki nigdy nie wybierać się w pojedynkę.

Kochanowicz przy okazji radzi też, jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedziem brunatnym. Najgorsze, co może być, to próba gwałtownej ucieczki. Ona może jeszcze bardziej wystraszyć niedźwiedzia, który może się na nas rzucić, a potrafi rozwinąć prędkość nawet 50 kilometrów na godzinę. Najlepiej spokojnymi krokami oddalić się od niedźwiedzia w bezpieczne miejsce, jednocześnie cały czas na niego spoglądając. „Należy też położyć się na ziemi z osłoniętym karkiem oraz podkurczonymi kolanami pod klatkę piersiową, czyli w tzw. pozycji embrionalnej. W większości przypadków tak ułożoną osobę niedźwiedź obwącha i po pewnym czasie odejdzie.” – radzi Wójt Gminy Czarna.

„Prosimy o rozwagę oraz informowanie nas o wszelkich przypadkach spotkania z tym potężnym ssakiem, a w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia o natychmiastowe informowanie służb ratunkowych.” – dodaje. Jednocześnie Wójt Gminy Czarna apeluje aby do kubłów na śmieci nie wyrzucać odpadów organicznych, które mogą zachęcać niedźwiedzia do zbliżenia się.

źródło: Interia.pl, PAP

  1. Politycy PiS złamali prawo na oczach policjantów. Są równi i równiejsi? (WIDEO)
  2. Poszukiwany Jacek Jaworek był widziany w sklepie? Policja komentuje nowe doniesienia
  3. Szalone promocje w Biedronce. Tylko w najbliższy piątek i sobotę

Zobacz również: